Investice do kvalitního okna se z tohoto pohledu časem vrátí a věřte nebo ne, zhodnocuje dům, neboť energetická bilance ovlivňuje jeho prodejní cenu. Lídrem na trhu jsou z pochopitelných důvodů okna plastová. Tomuto postavení vděčí nejen svým užitkovým a technickým vlastnostem, ale nesčetnému množství dekorů a téměř bezúdržbovému provozu. Ano téměř je správně, protože i o plastové okno se uživatel musí starat, alespoň jej jednou za čas promazat. Podle odborníků je technická i morální životnost oken 30 let. To znamená, že pokud jste měnili okna v 90. letech, máte důvod pro nová. Pokrok se mezitím nezastavil a srovnávat kvalitu a techniku současných oken s tehdejšími, je jako srovnávat tlačítkové telefony s těmi chytrými. Technici předního německého dodavatele okenních profilů REHAU porovnali například energetickou bilanci oken ze začátku 90. let se současnými profily a zjistili až 76% úsporu energie.

Podle čeho vybírat? Jen podle toho, kolik uspoří?

Kvalitu okna z pohledu energetické účinnosti dnes můžete posoudit podle koeficientu tepelné propustnosti Uw celého okna včetně zasklení. Pozor! Není důležitá třída profilu a počet komor. Tyto argumenty o ničem nevypovídají. Šikovný výrobce totiž umí vyrobit okno, které bude mít koeficient Uw = 0,63 W/m2K (okna s profily SYNEGO, trojitým zasklením a stavební hloubkou 80 mm). Záleží na receptuře plastu, technologii svaru kritických míst a na konstrukci profilů. Pro zajímavost česká norma doporučuje u nových staveb Uw = 1,2 W/m2K. Tato viditelná „rezerva“ budí respekt. A to nemluvíme o špičkových oknech GENEO, která jsou vyráběna z kompozitního high-tech materiálu, u kterých je koeficient Uw dokonce 0,61 W/m2K. Proto se doporučují i pro nízkoenergetické a pasivní domy. Mohlo by se zdát, že je to jen hra čísel. Ale není. Vyspělá konstrukce těchto oken umí mnohem více než jen šetřit vaše peníze. Svým uživatelům poskytne například tolik vzácné ticho, neboť hlukový útlum okna může být až 47 dB. Kdo bydlí v blízkosti rušné ulice, ví přesně, o čem je řeč. A k tomu si přidejte bezpečnost, protože čím je okno kvalitnější, tím lépe odolá snaze zlodějů jej vypáčit. Což je podstatné u všech oken rodinných domů a bytů situovaných v přízemí (okna GENEO jsou ve třídě odolnosti proti vloupání až RC3). Také nemusíte zrovna stavět impozantní vilu, abyste ocenili pevnost a stabilitu kompozitních oken GENEO. I u rekonstrukcí můžete využít těchto vlastností a naplno si užívat výhody velkoformátového zasklení. „Otevřené prostředí“ je prostě dnes trend, kterému fandí prakticky každý. Proto jsou profily GENEO srovnávány s hliníkovými a úspěšně se z nich vyrábí populární a žádané HS portály.

Jednu věc mají ovšem všechna plastová okna společnou. Sebekvalitnější a dražší okno nemusí bez kvalifikované montáže splnit očekávání. Proto je důležité věnovat pozornost také výběru montážní firmy. I v tomto případě se mnohé změnilo. Například dříve se při montáži oken vyplňovaly spáry pěnou. Dneska se používají komprimační multifunkční pásky, které dokonale utěsní spáry a k tomu zajistí parotěsnost uvnitř místnosti a vodotěsnost zvenčí. Společně s vhodnou izolací tak eliminují riziko vzniku tepelných mostů. Ještě jedna věc by na závěr neměla uniknout. Přední výrobci okenních profilů, jako je REHAU, věnují velkou pozornost ochraně životního prostředí, což znamená, že všechny profily je možné 100% recyklovat a použít je částečně k výrobě nových oken, aniž by utrpěla jejich kvalita – spíše je tomu naopak.

Další zajímavé informace se dozvíte na www.rehau.cz.