Výměna zámku profesionálem není úplně levnou záležitostí. Zámečník si kromě práce započítá i cestovní výdaje a snadno se tak dostanete na částku kolem tisíce korun, u bezpečnostní vložky pak násobně více. K domácí výměně vám přitom postačí krom vložky a šroubováku jen metr či pravítko a pár minut času.


1. Změřte starý zámek a vložku

Než se vydáte na nákup nové vložky, dobře si změřte tu původní. Nejprve budete potřebovat znát vzdálenost od středu šroubu, který se nachází pod vysouvací částí zámku – tzv. závorou – a vnější hranou kování na venkovní straně dveří (rozměr A). Nyní podobně změřte také vzdálenost od šroubu k hraně kování na domovní straně dveří (rozměr B), tak získáte rozměry nové cylindrické vložky – nezapomeňte si je v milimetrech zapsat. Vaše cylindrická vložka tak může mít rozměr například 30/50.

Čtěte také

Jak si vyrobit přírodní repelent

Čtěte také

Vyrobte si repelent bez chemie

2. Vyberte novou vložku

Výběr správné cylindrické vložky je asi nejtěžším krokem výměny. Nabídka na trhu je totiž velmi široká a snadno narazíte i na výrobky, které nejsou kvalitní. Jak se v sortimentu zorientovat? Nekupujte na tržnicích nebo v zahraničních e-shopech s podezřele výhodnými cenami, které nabízejí „no name“ zboží. Směřujte svoji pozornost k renomovaným značkám evropských a nejlépe tradičních tuzemských výrobců. Pokud si nejste jisti, nebojte se zeptat a nechte si poradit od odborníků ve specializované prodejně.

Vyhněte se klasickým jednoduchým pružinkovým vložkám, které mají tendenci neudržet stabilní funkčnost a nijak na nich neušetříte. Vždy hledejte vložku s certifikací, splňující normy ČSN.

„Pokud kupujeme cylindrickou vložku do domu či bytu, měla by být certifikovaná alespoň ve III. třídě odolnosti. Právě certifikace hrají krom ochrany před zloději důležitou roli i při řešení případného pojistného plnění,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Co znamená lepší vložka?

Cylindrické vložky mohou zahrnovat i řadu vychytávek, které vám zjednoduší život. Například vložka s olivou vám umožní doma zamknout i bez klíče, a zároveň z druhé strany dveře pomocí klíče jednoduše otevřít. Když tak doma zjistíte, že váš potomek opět ztratil klíč, jednoduše olivu zevnitř povytáhnete pomocí bezpečnostní pojistky a do bytu se nedostane nikdo – ani kdyby měl klíče. Budete tak mít dostatek času na výměnu zámku, aniž byste se v mezičase museli bát vloupání.

Chcete-li vše na jeden klíč, tak výborným zlepšovákem je také sjednocení klíčů na tzv. společný uzávěr. Díky němu můžete jedním klíčem odemknout dveře do bytu i na chalupu a odpadne vám nutnost nosit velké svazky klíčů.

3. Demontáž

Ve chvíli, kdy jste koupili novou cylindrickou vložku, se můžete pustit do výměny. Klíč zasuňte do zámku a připravte si vhodný šroubovák. Vyšroubujte šroub, od jehož středu jste měřili rozměry vložky. Jestliže je zaseklý, nakapejte k němu trochu oleje, aby povolil. Nyní vyjměte samotnou vložku. Nejde to? Zkuste pootočit zasunutým klíčem. Srovnáte tak zub vložky, sloužící k zamykání, do zákrytu s vložkou. Pak už půjde vyjmout jednoduše.

Čtěte také

Čtěte také

Pojďte se podívat na dům s chytrým větráním

4. Instalace

Nyní budete postupovat opačně, než tomu bylo u vyjmutí vložky. Nejprve zasuňte klíč do vložky, srovnejte zub a vložte ji na místo. Zašroubujte šroubek a nezapomeňte ho dotáhnout. Pamatujte na to, že vložka by na straně dveří směrem ven z bytu či domu neměla přečnívat o více než 3 mm z důvodu ochrany před vytržením, rozlomením či odseknutím. Přesah vložky na obrázku je možný pouze na straně dovnitř. A co dělat, když vám rozměr nesedí? Cylindrické vložky jsou vyráběny v různých délkách a často, hlavně u prověřených českých výrobců, mají mezi sebou prodejní velikosti 5 mm, takže pokud jste špatně měřili, můžete nevhodně zvolenou velikost vyměnit. A pak už zbývá jen radost z vlastní šikovnosti a dobrý pocit z toho, že jste svůj domov zabezpečili zase o něco víc.

Zdroj: Tokoz