Bazalka je nejen hezká na pohled, ale navíc skvěle voní i chutná. I proto ji můžete vídat nejen v supermarketech a restauracích, ale také na zahradách, v různých nádobách na balkonech a terasách, ale klidně i v kuchyni na parapetu. Zajímá vás, jak si bazalku vypěstovat? Pak se řiďte našimi tipy.

Bazalka Bazalka Autor: shutterstock.com

Co bazalka (ne)miluje?

Pokud se chcete pustit do pěstování bazalky, doporučujeme vám zaměřit se na bazalku pravou, která je teplomilnou letničkou – prospívá jí teplota vyšší než 10 °C, nemá ráda vítr a průvan. Dejte si pozor, aby nikdy nepřeschla, nemůžete ji ani přemokřit.

Bazalku můžete pěstovat ze semen, která vysejete do truhlíků nebo nádob, ale i z předpěstovaných sazeniček. Ty můžete přesadit do záhonu v druhé polovině května, kdy pomine riziko mrazíků.

Bazalka si s rajčaty nerozumí jen na talíři, ale také při pěstování – obě rostliny vyžadují takřka totožné podmínky. Dobře se jí bude dařit také ve společnosti paprik, okurek a cibule. Věděli jste, že bazalka zvládne vylepšit chuť rajčat a paprik? A že navíc odežene housenky a mšice?

Čtěte také

Rebarborový koláč

Čtěte také

Výborný a nadýchaný rebarborový koláč

Pěstování bazalky v nádobě

Semínka bazalky vysejte do vlhkého substrátu, na květináč ideálně 5 až 10 semen – do hloubky asi 6 mm. Semínka vlhčete rozprašovačem. Po vzejití nechte v květináči asi tři rostlinky a další přesaďte jinam. Bazalku zalévejte přes odtokovou misku, ideálně každé tři dny, aby zemina nevysychala.

Pěstování bazalky na zahradě

Semínka na předpěstování vysévejte v polovině dubna. Sazeničky pak sázejte alespoň 15 cm od sebe na slunné, teplé a před větrem chráněné místo. Bazalce se bude dařit ve vlhčí, výživné a dobře propustné půdě. Při zalévání si dejte pozor, abyste nekropili listy. Pokud bude dlouho chladno a vlhko, bude hrozit riziko plísně.

Nezapomínejte na zaštípnutí

Zaštípnutím mladých rostlin bazalka houstne a košatí – květy, které na bazalce začnou v průběhu léta vznikat, odstraňujte. Lístky bazalky pak budou kvalitnější.

Zdroj: ireceptar.cz