Kdo má rád rajčata, ví, jak velký je rozdíl mezi těmi, která koupíme běžně v supermarketech, a těmi, která si vypipláme na vlastních záhonech či v květináčích, bez umělého dozrávání, jen s pomocí kvalitní zeminy, hnojiva a sluníčka. Důležitým faktorem jsou ale také odrůdy, jež si vybereme. Ne všechny se hodí pro všechny pěstební podmínky.

Plody, které vydrží bez popraskání

rajcata Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

V několika posledních letech se do popředí zájmu mnoha zahrádkářů dostaly odrůdy rajčat, jejichž plody jsou velmi odolné vůči praskání vlivem počasí či horších pěstebních podmínek. Některé z nich dokonce vydrží až měsíc, aniž by jakkoli utrpěly. Mezi odrůdy, které lze u nás koupit, patří:

Tornádo F1: Tato oblíbená odrůda má univerzální využití. Hodí se jako čerstvá potravina stejně jako pro tepelnou úpravu. Pěstovat je můžeme ve skleníku, fóliovníku i na záhonech, nemají žádné specifické nároky na pěstování. Ale zpravidla potřebují více místa, jejich rostliny jsou velmi bujného růstu. Plody mají střední velikost, jsou velmi pevné a hladké.

Pedro F1: Tato odrůda má plody velmi příjemné sladší chuti, s dlouhou trvanlivostí, které dozrávají v příhodných podmínkách v celých hroznech. Pedro se hodí pro pěstování ve skleníku či fóliovníku. Pokud jej pěstujete na záhoně, nemusí plodit tak bohatě.

rajcata Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Ateron F1: Stejně jako Tornádo můžete i Ateron pěstovat ve skleníku i volně na záhonech. Není tak bujný, proto se hodí i k pěstování v květináči na terase či balkoně. Jeho plody mají extrémně dlouhou trvanlivost, při správném skladování mohou vydržet i čtyři týdny.

Toro F1: Velmi univerzální poloraný hybrid, který se hodí pro venkovní pěstování. Má větší pevné plody, které vydrží dlouho, bez ohledu na počasí.

Odrůdy vhodné pro pěstování na balkoně

rajcata Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Pokud nemáte zahradu, nemusíte ještě zoufat. Na trhu lze zakoupit řadu odrůd vhodných pro pěstování na terasách či balkonech. Většinou se jedná o zakrslé keříčkové odrůdy, jejichž rostliny dorůstají zpravidla maximálně půl metru (maximálně do jednoho metru) výšky. Jejich plody v červené, žluté či oranžové barvě bývají malé, v průměru kolem 2 cm, a velmi sladké.

Tyto odrůdy, jejichž rostliny samy o sobě vypadají velmi pěkně, bývají velice úrodné a plodí zpravidla již brzy, tedy od července až do zámrazu. Mezi oblíbené odrůdy patří Tumblington Red a Tumblington Yellow. Obě jsou převislé a výborně rostou i plodí bez nějakých výrazných specifických podmínek. Dalšími často pěstovanými odrůdami jsou žlutý Aztek a červená Vilma.

Všeoblíbená cherry rajčátka

rajcata Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Odrůdy ovocných rajčátek, nesoucí název cherry díky své podobnosti s třešněmi, jsou na trhu velmi žádané. Milují je nejen děti, protože cherry rajčátka mají sladkou jemnou chuť, ale i dospělí ocení jejich vůni, chuť a praktické univerzální využití v kuchyni. Mezi nejoblíbenější patří tyto odrůdy:

Pollicino: Datlové rajče, jehož červené plody mají oválný tvar a šťavnatou lahodnou chuť a dozrávají zhruba po sedmi až osmi v hroznu.

Cherolla F1: Výborně prosperuje na volných záhonech či v květináčích, nevyžaduje skleník ani fóliovník, a přesto má vysokou výnosnost. Rostlina dorůstá střední výšky, má rovněž červené, avšak kulaté plody s průměrem kolem 2 cm a její velkou výhodou je to, že tato odrůda odolává plísni bramborové, která patří mezi nejčastější choroby rajčat.

Rajče melounové: Jeho červené plody mají žlutozelené žíhání, menší množství semen a jsou velmi šťavnaté. Dorůstají v průměru 3-4 cm.

Perun, Idyll a Radana: Tyto odrůdy označujeme jako hrušková rajčata, neboť jejich tvary připomínají malé hruštičky. Prvně jmenovaná odrůda nese žluté, druhá a třetí odrůda červené plody. Rajčátka jsou velmi sladká, mají jemnou chuť a měkkou slupku.

Obr mezi trpaslíky

rajcata Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Velice oblíbenými se v poslední době stala masitá steaková rajčata. Hodí se pro pěstování ve skleníku, fóliovníku i na venkovních záhonech, ale vzhledem k tomu, že jejich rostliny bývají mohutnější a větší, nejsou příliš vhodná pro pěstování na balkoně či terase. Plody těchto rajčat mohou mít dokonce až 1 kg (ale to mají jen některé odrůdy), většinou se jejich hmotnost pohybuje mezi 200-500 g.

Mezi odrůdy, jejichž plody patří mezi skutečné giganty (mají až okolo 1 kg), patří Cherokee purple s lákavou růžovou barvou, dále červeně plodící americká odrůda Beefsteak. Naše česká odrůda Býčí srdce nebo ukrajinská Black Krim nesou menší plody o hmotnosti kolem 0,5 kg a lahodné chuti.

Mezi keříčkové odrůdy, jež nevyžadují velký prostor, patří Rosso Sicilian či Pavlína. Tyto odrůdy můžete velmi úspěšně pěstovat i na menším prostoru, a přesto se dočkáte bohaté úrody.