Čtěte také

Zubaté listy jsou pěkně ostré.

Čtěte také

Zubatý půvab cesmíny ostrolisté

Hvězdník neboli Hippeastrum hortorum je původně jihoamerická rostlina. Stejně jako amarylis (Amaryllis belladonna) patří do čeledi amarylkovitých, ostatně s amarylisem je často zaměňován. Na první pohled jsou rostliny velmi podobné, ale rozdíly mezi nimi jsou. Amarylis například kvete koncem léta a na podzim, zatímco hvězdník koncem zimy a na jaře, proto se jeho rychlené odrůdy staly vyhledávanou vánoční květinou. Jeho vzhled s dlouhým stvolem, na jehož konci jsou nápadné, nejčastěji červené, bílé nebo růžové květy, je totiž opravdu impozantní. A vypěstovat si takovou krásu doma, aby vám zpříjemnila období Vánoc, není zase tak těžké. Stačí znát základní pravidla, a můžete to zkusit klidně ještě teď.

Základem je velká cibule

Pokud chcete zažít radost z vlastního výpěstku, budete potřebovat cibuli, kterou lze koupit v hobbymarketech nebo zahradnictvích. Vybírejte zdravou, pevnou cibuli s vyvinutými kořeny. Čím větší cibule je, tím víc pokvete, pro kvetení je potřeba průměr alespoň 8 cm. Doma cibuli zkraťte zaschlé konce kořenů a připravte si kvalitní substrát pro interiér smíchaný s trochou písku. Naplňte jím květináč o trochu větší než cibule a cibuli do něj umístěte tak, aby z poloviny vyčnívala nad povrch zeminy.

rašící hvězdník Z velké cibule zasazené jen z poloviny do substrátu brzy začnou růst lístky a květní stvol Autor: Shutterstock.com / Alina Kuptsova

Květináč dejte na světlé místo s teplotou kolem 16 °C. Pořádně cibuli zalijte, další zálivku nechte až na chvíli, kdy z cibule začne růst dutý květní stvol. Vzápětí se začnou objevovat poupata a za pár týdnů budete mít na stvolu 3–6 nádherných, velkých květů. Květináčem s rostlinou během vývinu poupat otáčejte, podpoříte tím stejnoměrný růst na všech stranách. Také rostlině v této době dopřejte dostatek vláhy a můžete ji přihnojit. Jakmile se květy začnou vybarvovat, můžete květináč přenést na chladnější místo, tím prodloužíte dobu kvetení. Hvězdník v závislosti na teplotě kvete zhruba 14 dnů.

Jak zachovat hvězdník na příští sezonu

Odkvetlé květy odstraňte, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen. Později odstraňte i stvol, ale listy udržte na rostlině co nejdéle. Když listy začnou žloutnout, omezte zálivku a přestaňte přihnojovat. Po vysušení substrátu rostlina zatáhne listy, žluté a suché listy odstraňte a květináč s cibulí dejte na tmavé, suché a chladné místo, kde teplota neklesá pod 10 °C. V této době není vůbec potřeba zalévat. Poté co cibule začne rašit, přesuňte ji opět na světlé a teplé místo, a jakmile začne růst květní stvol, zalijte ho. Jak bude stvol růst, zvyšujte zálivku a přihnojte, dočkáte se tak opět nádherných květů. Takto lze hvězdník pěstovat opakovaně.

Zdroje: living.iprima.czabecedazahrady.dáma.cz

Čtěte také

Azalka

Čtěte také

Zimní kráska azalka – tipy na úspěšné pěstování