Pokud stále přemýšlíte o nové sušičce, porovnejte si více parametrů. Nejde jen o náklady na spotřebič a jeho provoz. Při častějším sušení prádla doma se dostane do vzduchu docela pěkná porce vlhkosti. A tu musíte buď vytopit, nebo vyvětrat.

Jak na podzim a v zimě doma správně větrat? Kolik minut je tak akorát?

Zdroj: Youtube

S čím souvisí vlhkost vypraného prádla

V bytě byste měli mít pračku s co nejrychlejším odstřeďováním, pak v prádle zůstane méně vody. Nicméně odstřeďování se musí řídit také typem tkaniny. Moderní pračky však umožňují navolit si i počet otáček bubnu za minutu, v určitém rozmezí. Kolik pak v prádle zbyde vody?

  • 800 otáček za minutu: 70 procent zbytkové vlhkosti
  • 1000 otáček za minutu: 60 procent zbytkové vlhkosti
  • 1200 otáček za minutu: 52 procent zbytkové vlhkosti
  • 1400 otáček za minutu: 50 procent zbytkové vlhkosti
  • 1600 otáček za minutu: 44 procent zbytkové vlhkosti

Až se venku ochladí

Tak jako tak zůstane ve vypraném prádle dost vody, což znamená více větrat, případně můžete zapnout topení. Až přijde opravdová zima, většinou nemáte žádný výběr, musíte rozumně topit, ale i větrat. Přitom budou náklady na teplo pěkně stoupat. Kdybyste však měli sušičku prádla, neprotopíte nic navíc. A kdybyste ještě dokázali snížit teplotu jen o 1 °C v bytě či domě, dojde k úspoře nákladů za vytápění o 6 procent.

Energetický srovnávač spotřebičů
Abyste ušetřili za energii, vyplatí se porovnávat jednotlivé spotřebiče. V tom vám pomůže nezávislý energetický systém Youreko.com. Srovnává právě běžné spotřebiče typu pračka, sušička, lednička či třeba myčka nádobí, přesněji jejich náklady na celoživotní provoz. Porovnává se konkrétní spotřebič s takovým, který je na trhu nejméně energeticky úsporný. S obdobnými parametry, tedy například 8kilová sušička XYZ s nejméně úspornou 8kilovou sušičkou na trhu ZYX. Podívejte se, s jakými výrobními značkami Youreko spolupracuje. 

Vaše práce a prach

Přesně spočítat, kolik času ušetříte sušením prádla v sušičce, nejde, ale pár minut to jistě bude. A teď si ty minuty pronásobte, kolikrát dáváte prádlo do pračky za rok. Z minut se dostanete k hodinám. K tomu si ještě připočtěte fyzickou námahu, bez níž se žádné prádlo z pračky nepřesune na šňůry.

Zajímavá je rovněž poznámka týkající se prachu – výkonná sušička ho dokáže zachytit během každého sušicího cyklu asi 3 gramy. Ale vaše ruce při mechanickém věšení a sušení prádla tohle neumí, i kdyby posilovaly (s prádlem či bez něj) každý den.

Zdroj: inthewash.co.uk, youreko.com, itrevue.cz