Autor: Archiv
Na malování používáme speciální barvy na porcelán a keramiku, které koupíme ve výtvarných potřebách. Vyzdobit můžeme třeba i starší nepoužívané hrnky, a následně je využít jako obaly na malé květináčky, ale i talíře a jiné kousky nádobí, záleží jen na naší fantazii.
DALŠÍ TIPY NAJDETE ZDE:
- Výroba doplňků do interiéru: Malované na skle
- Výroba doplňků do interiéru – Jak ušít polštář
- Výroba doplňků - Decoupage aneb ubrousková technika
Autor: Archiv
Technika je vcelku jednoduchá, vyžaduje pouze trpělivost a pečlivost. Malovat můžeme i s dětmi. Hrnek či jiný vybraný předmět zbavíme prachu a odmastíme - nejlépe alkoholem tak, aby nezůstaly ani otisky prstů. Barvy dobře promícháme, neprotřepáváme, aby se v nich neutvořily bublinky. Nanášíme je přímo z lahvičky, pokud jsou příliš husté, je možné je opatrně naředit vodou.
Autor: Archiv
Motiv můžeme namalovat od ruky, pokud však nejsme tak zruční, vypomůžeme si šablonou. Na potravinovou fólii překreslíme obyčejným fixem (nebo pečicí papír měkkou tužkou) vybraný motiv, a pak lícovou stranou přitiskneme na porcelán, motiv se na něj obtiskne (na pečicím papíru můžeme pro výraznější otištění přejet motiv po rubu propisovací tužkou). Otištěný obrázek na hrnku obtáhneme konturou a necháme zaschnout. Pak smažeme zbytky fixu a vybarvíme barvami na porcelán.
Autor: Archiv
Malbu je možné opravovat do doby, než jsou barvy zapečeny v troubě. Po zaschnutí necháme kresbu odpočinout 6 až 8 hodin, pak nádobí zapečeme v troubě 30 minut při 170 °C (případně postupujeme podle návodu na barvách). S horkým nádobím zacházíme opatrně, je křehké. Dokud nevychladne, mohou se barvy stírat.
Autor: Archiv
Zapečení je nutné pro zachování jejich trvanlivosti, pak je možné umývat takto ozdobené nádobí podle typu barev i v myčce. Nedoporučuje se nanášet tyto barvy na místa, která přicházejí do styku s jídlem nebo s našimi ústy.
Foto: autorka, mojedilo.ireceptar.cz, www.hobby.webzdarma.cz, safiraart.blogspot.cz, www.ovcirna.cz