Jedním z nejkrásnějších dekoračních prvků pro chladné období roku jsou bezpochyby svíčky. A jejich výroba ani nemusí být tak složitá. Záleží, jaký z postupů si zvolíte.

Svíčky z včelích plástů

Milujete vůni medu, nebo prostě jen hledáte opravdu jednoduchou možnost výroby svíček, kterou zvládnou i děti? Vyrobte si doma svíčky z včelích plástů. Stačí si pořídit knoty a včelí plásty. Vezměte nějakou plechovou či keramickou podložku, kterou nahřejete v troubě či na topení (poslouží i klasický plech, ale ten rychle vychladá, takže je třeba ho po každé svíčce znovu nahřívat). Podložka by měla být nahřátá na teplotu do 40 °C, takže by vás neměla pálit. Na podložku pak stačí položit včelí plást, on se nahřeje a půjde srolovat kolem knotu. Necháte vychladnout a je hotovo! Tloušťku a výšku svíčky regulujete tím, jaký tvar včelích plástů si vezmete.

Svíčky z parafínových granulí nebo peciček

Další naprosto jednoduchá metoda, kterou zvládne každý. Budete potřebovat nějakou pěknou skleničku, knot (ideálně hotový vytvrzený s plíškem, jinak si ho budete muset vytvrdit sami položením do roztaveného parafínu) a parafínové granule či pecičky.

Knot vložíte do skleničky, aby převyšoval cca 1 cm nad její okraj, a obsypete ho granulemi nebo pecičkami parafínu. Zasypte je až po vrch skleničky a zamačkejte prsty. Hotovo, pak můžete zapálit knot! V průběhu hoření se dají granule ještě přisypávat.

Svíčky z palmového krystalického vosku

Výhodou krystalického vosku je fakt, že se do něj nedávají žádné přísady. Prostě si pořídíte vosk, rozpustíte ho a lijete do formy. Vosk by měl být zahřátý na 85 °C. Formy musí být skleněné nebo polykarbonátové, nemusíte je ani nijak předehřívat nebo vymazávat. Pokud se rozhodnete pro hliníkovou formu, tu je třeba předehřát a vosk musí být teplejší (120 až 130 °C).

Výsledkem jsou nádherné svíčky s krystalickou strukturou ve formě toho, co si přejete. Formičky mohou mít různý tvar, od andílků přes domečky až po zvířátka.

Klasické svíčky do formy

Podobně se vyrábí i klasické svíčky z parafínu. Rozdíl je v tom, že parafín musíte rozpustit a pak do něj přidat ještě přísady (stearin, kera+ atd.), jinak hrozí skvrny, krystalizace, kazy, výkvěty apod. Různé přísady vytváří různé efekty, například stearin je zodpovědný za mléčný povrch svíčky a směs se nedá tvarovat za tepla, láme se.

Také v tomto případě potřebujete plastové nebo skleněné formy, případně hliníkové a silikonové, jež zvládnou vyšší teplotu parafínu. Ale pozor, parafín se nesmí zahřívat na více než 150 °C, jinak hrozí samovznícení.

Do forem můžete narovnat také různé dekorace jako korálky, přírodniny apod. Pokud jsou to hořlavé předměty, dávejte je dále od knotu. Hodí se také přidat vonnou esenci. Vhodné jsou třeba klasické vonné esence Saloos.

V neposlední řadě můžete svíčky obarvit. Jednodušší je přidávat barviva přímo do hmoty. Případně můžete odlít bílé svíčky a pomocí pigmentových barev je obarvit pouze na povrchu.

Tvořte a vyrábějte cokoliv

A kde pořídit všechno, co pro výrobu svíček potřebujete? Podívejte se do e-shopu www.svicky.net, který funguje už přes 20 let. Nenajdete tam pouze potřeby pro výrobu svíček, ale také pro mnoho dalších tvořivých aktivit. K zakoupení jsou i knížky se spoustou návodů. Jak vidíte výše, mnohokrát to nejsou složité věci, výsledek přitom může být famózní!