Dobrý den, chtěla bych na jedné straně pozemku, který je přilehlý k celkem rušné turistické cestě, vysázet živý plot. Jelikož je dům u lesa, chtěla bych tam vysázet klasický smrk, aby spíš zapadl do okolního prostředí. Kolik sazenic ale mám dát na jeden metr? A také mám dotaz na údržbu. Bývalý soused vysázel deset smrků před třemi lety v úzkém pruhu mezi kolnou a garáží. Bohužel umřel, a dnes se tedy musím postarat o tyto smrky já. Kdy je mám zastřihávat a jak moc? Děkuji. Vlaďka S.


Smrk ztepilý je určitě lepší volba pro živý plot u lesního porostu než třeba túje. Sází se přibližně tři až čtyři na metr. Při čtyřech doporučujeme spíš už sázení střídavé – tedy rozšíření živého plotu a sázení „cik-cak“.

Čtěte také

Smrk

Čtěte také

Smrk omorika, ozdoba vaší zahrady

Úprava se provádí postupně. Někdo říká, že smrk se má nechat vyrůst na požadovanou úroveň a pak stříhat. Jenže postupným sestříháváním smrk zahustíte. Takže klidně hned další rok po zakořenění smrky stříhejte. Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat.

Smrk pichlavý má kvůli mírným zimám silně napadel mšicemi. Poznáte to tak, že rezne od středu. Autor: Thinkstockphotos.com Smrk pichlavý má kvůli mírným zimám silně napadel mšicemi. Poznáte to tak, že rezne od středu. Autor: Thinkstockphotos.com

Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva. Stříhat tak můžete jen skutečné letorosty. Jinak smrk poškodíte. Výška smrku by neměla být menší než 1 metr. Za ideální se považuje přibližně 1,8 metru, kdy ještě na vršek dosáhnete. Hustého smrkového plotu dosáhnete po přibližně osmi letech a opravdu neprostupný plot budete mít po deseti.

Pokud už máte zasazené tříleté smrčky, klidně je ostřihněte podle výše uvedeného návodu. Je na to právě nejvhodnější doba.

P.S. Plot můžete vysázet i ze smrku pichlavého, ale ten je bohužel nyní silně napadán mšicí smrkovou, takže by nemusel zasazený plot vydržet.

Jan Čech, zástupce šéfredaktora Dům&Zahrada

Titulní foto: Thinkstockphotos.com