Od výše životního minima se odvíjí spousta věcí – například přídavky na děti, ale i sociální dávky. A právě životní minimum by se mělo od prvního července opět zvýšit – to zaznělo v pořadu Otázky Václava Moravce, kde o tématu mluvil ministr práce a sociálních věcí. K poslednímu zvýšení došlo 1. dubna (o deset procent).

Peníze Peníze Autor: Depositphotos

Jak vysoké bude životní minimum?

O kolik se životní minimum zvýší nyní, ještě nevíme. Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, říká: „Může to být okolo pěti procent. Přesný dopočet uděláme. Je počítáno, že v případě životního minima je možné s ním pracovat i v dalších kvartálech. Budeme sledovat vývoj, jaký bude. Připravujeme i zvýšení normativů, které se týkají příspěvku na bydlení. Tak, abychom reagovali na nárůsty cen, především plynu.“ Podpora potřebným rodinám může činit 85 miliard korun.

Čtěte také

Tepelné čerpadlo

Čtěte také

Tepelné čerpadlo může dům i vychladit

V současnosti je životní minimum ve výši 4 250 Kč. O další podporu by se měly zasloužit osoby se zdravotním postižením. Jurečka dodává: „Do třech týdnů bude připraven balíček, který bude cílit na podporu osob se zdravotním postižením. Budeme dělat další opatření, protože ta situace má svůj vývoj.“

K situaci se vyjádřila také Alena Schillerová s výtkou, proč se životní a existenční minimum nezvýšilo již v dubnu (o dvacet procent), ale jinak s návrhem souhlasila.

Zdroj: seznamzpravy.cz, finance.cz