Věděli jste, že akvarely byly stejně realistické jako fotky? Ale akvarely na rozdíl od fotografií měly v 19. století, kdy zažívaly zlatou éru, velkou přidanou hodnotu – barvy. Nová výstava v pražském Veletržním paláci nyní představuje z větší části málo známé nebo dosud nevystavené akvarely českých a rakouských umělců. Přijďte se posunout v čase, zveme vás do 19. století.

Zajímá vás, kdo stál za obrazem? Nemyslíme modelem, ale kdo obrazy objednával a také zpravidla i platil?

Zdroj: Youtube

Pastva pro oči, pohlazení pro duši

Výstava Akvarel mezi Prahou a Vídní připomíná výtvarnou techniku, která používá vodou ředitelné barvy. V 19. století šlo o velmi oblíbenou záležitost, dokonce by se dalo říci, že akvarel zažíval boom. A kdo byl výtvarný umělec, ten ho ovládal a jeho prostřednictvím zobrazoval krajinu, interiéry a architekturu stejně jako portréty či situace.
Nicméně v 19. století se akvarel běžně používal i jako prostředek kolorování fotografií.

Seznamte se

Na výstavě akvarelů uvidíte díla českých malířů, například Antonína Mánesa, Vincence Morstadta, Bedřicha Havránka či Jana Novopackého. A rovněž rakouských autorů, mimo jiné Franze a Rudolfa Altových, Thomase Endera či Josefa Kriehubera. U každého byste našli nějakou zajímavost, například Franz Alt byl také učitelem akvarelu v rodině hraběte Esterházy a navrhoval interiér pro jednu z nejslavnějších císařoven na světě zvanou Sissi.

Radosti navíc

Výstavu Akvarel mezi Prahou a Vídní osvěžuje doprovodný program. Kdo má zájem, může:

  • přijít na komentovanou prohlídku výstavy,
  • zapsat se na kurz akvarelu (s přestávkou potrvá 7 hodin),
  • užít si přednášku Akvarel v období biedermeieru.

Podrobnosti o výstavě najdete rychle a jednoduše na webových stránkách Národní galerie Praha.

Zdroj: NGP