Vyvýšené záhony se stávají stále populárnější nejen mezi profesionálními zahradníky, ale i mezi amatéry. Důvody jsou jasné – nejenže šetří záda a klouby při práci, ale také umožňují lepší kontrolu nad půdou a podmínkami pro růst rostlin.

Kromě toho vypadají výborně a mohou být skvělým designovým prvkem vaší zahrady. V následujících odstavcích se podíváme na to, jak vyvýšené záhony vybudovat, jaké materiály použít a jak se o ně starat.

Milujeme vyvýšené záhony? Proč? Přesvědčte se na vlastní oči.

Zdroj: Youtube

Stavba vyvýšeného záhonu není nijak složitá

Zvládne ji každý, kdo má trochu šikovnosti a chuť do práce. Základem je stabilní a pevný rám, který může být vyroben z různých materiálů – oblíbené jsou cihly, dřevo nebo kov. Důležitá je výška záhonu, ideální je mezi 60 a 90 centimetry.

Po výstavbě rámu je potřeba záhon vyplnit kvalitní zeminou, kterou si můžete připravit sami nebo zakoupit v zahradnictví. Nezapomeňte na drenážní vrstvu na dně záhonu, aby se předešlo stagnaci vody a hnilobě kořenů.

Jedna z hlavních výhod vyvýšených záhonů

Výhodou je možnost mít plnou kontrolu nad půdou, ve které vaše rostliny rostou. Můžete si tak sami nastavit správné pH, množství živin a strukturu půdy podle potřeb konkrétních rostlin. To je obzvláště výhodné v případech, kdy je půda v okolí vašeho domu nekvalitní nebo nevhodná pro pěstování zeleniny a květin. Vyvýšené záhony také umožňují prodloužení pěstební sezóny, protože půda v nich se rychleji ohřeje na jaře a déle drží teplo na podzim.

Péče o vyvýšené záhony není nijak náročná, ale vyžaduje pravidelnost

Základem je pravidelná zálivka, protože půda ve vyvýšených záhonech rychleji vysychá. Dále je potřeba dbát na pravidelnou výměnu půdy nebo její obohacení o kompost a minerální látky. Někteří zahradníci doporučují každý rok vyměnit asi třetinu půdy v záhonu za čerstvou. Nezapomínejte také na mulčování, které pomáhá udržet půdu vlhkou a brání růstu plevele.

Zdroj: quora.com, eu.jsonline.com