Stavba domu je vysoce nákladnou investicí, bezpochyby se proto vyplatí získat předem co možná nejvíce informací. Dvojnásob to platí i pro stále populárnější nízkoenergetické a pasivní bydlení. Stejně jako v minulých letech se i letos připojilo brněnské Centrum pasivního domu k mezinárodnímu Dni pasivních domů. O víkendu 11. – 13. listopadu tak své energeticky úsporné domy otevřou zájemcům docela obyčejní lidé z celého Česka. Dobrovolně a bezplatně. Cílem akce je umožnit zájemcům o nízkoenergetické bydlení bezprostřední výměnu zkušeností s těmi, kteří úsporné domy už vlastní a své rady chtějí předat dál.

Jak se zapojit?

Zúčastnit se Dnů pasivních domů je velmi jednoduché. Všechny domy, které budou během 11. – 13. listopadu otevřeny, zveřejnilo Centrum pasivního domu na svém webu www.pasivnidomy.cz. Zájemci o návštěvu stačí, když si vybere konkrétní dům nebo domy, které chce navštívit, a domluví se s jeho majitelem na přiloženém kontaktu.

Pasivní dům Autor: Centrum pasivního domu Autor: Centrum pasivního domu

Výjimečný prodloužený víkend

Letošní ročník Dnů pasivních domů bude oproti předchozím speciální. V areálu Veletrhů Brno, sále Rotunda, jim 10. a 11. listopadu předchází Veletrh Centra pasivního domu, který je součástí Mezinárodní konference Centra pasivního domu 2016. Veletrh je určen široké veřejnosti a je přístupný zdarma. Pro návštěvníky zde bude připraveno více než dvacet prezentací vybraných stavebních firem, výrobců stavebních materiálů a technologií, které jsou využívány právě v nízkoenergetických domech. Zájemci mohou také využít odborné nezávislé poradenství a řešit na veletrhu své konkrétní otázky s experty na pasivní domy.

Další program

Součástí Dnů pasivních domů je již tradičně také doprovodný program. Jeho součástí je např. bezplatný kurz pro investory „Jak na kvalitní dům?“, který připravilo na 12. listopadu Centrum pasivního domu v Otevřené zahradě v Brně. Společnost Atrea plánuje zase víkendový program v unikátní pasivní vesničce Koberovy, na Plzeňsku se mohou těšit na speciální přednášky a prohlídky společnosti Projektydomů.cz, pro změnu workshop proběhne v Centru Veronica Hostětín. Během návštěv jednotlivých domů nebo Veletrhu Centra pasivního domu mohou zájemci také soutěžit o atraktivní ceny, např. víkendový pobyt v pasivním domě pro celou rodinu.

Kompletní program a seznam domů, které se letos do Dnů pasivních domů zapojí, naleznete na internetové adrese www.pasivnidomy.cz.