Abychom snadno zjistili, zda je vejce snesené před týdnem, či před měsícem, je dobře vědět, co se s ním děje. Čerstvě snesené vejce vyplňuje celý obsah skořápky. Jenom na oblejším konci je malá vzduchová kapsička. Ta se v průběhu času zvětšuje, protože skořápka je porézní a propouští dovnitř vzduch a ven vypouští vodní páry. Zkuste některé nevědecké metody zkoumání stáří vajec.

Poslechněte si skořápku

Nejjednodušší metoda, která ovšem vyžaduje trochu cviku a dobrý sluch, je následující. Zatřepete vajíčkem vedle ucha. Když uslyšíte, že se vnitřní obsah přelévá a tak trochu hrká, je jasné, že vajíčko není už úplně čerstvé. Tato metoda má výhodu, že ji můžete použít již mezi regály v obchodě.

ČTĚTE TAKÉ:

Plave, nebo neplave?

Z toho, co již víte, snadno usoudíte, že čím je vejce starší, tím je lehčí, protože je v něm více vzduchu a méně vody. Čerstvost vajíček můžete zkoumat, když je ponoříte do sklenice s vodou. Dobře uskladněné a nedávno snesené vejce jde ke dnu a zůstává ležet na boku. Dobré a několik týdnů skladované vajíčko se ve vodě postaví na špičku. Vzduchová kapsa, která se stále zvětšuje, jej táhne nahoru. A konečně, když se vejce nechce potopit, hodí se možná tak do pečiva.

Pro jistotu rozbijeme

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Čerstvost vajíček poznáme také, když je rozbijeme. Pokud je chceme zkoumat, je třeba je vyklepnout na něco rovného – na dno široké mísy nebo na talíř. U čerstvého vejce vidíme, že žloutek je hezky vyboulený a bílek těsně kolem něj také. Čím je vejce starší, tím tekutější je bílek, a tudíž se více roztéká. To platí i o žloutku. U takového vajíčka se těžko odděluje od bílku, protože snadno praská.

Neomývat, opatrně rozklepávat

Vajíčka se nemají omývat, protože se tak naruší jejich přirozená ochrana a skořápky jsou pak snadněji prostupné pro bakterie. Na druhou stranu si musíme dávat pozor, abychom při rozklepávání nebo při oddělování žloutku od bílku nekontaminovali žloutek a bílek stykem se skořápkou.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com