Zisk rakouské společnosti Wienerberger, která je největším výrobcem cihel na světě a je aktivní i v České republice, stoupl v prvních devíti měsících letošního roku o 22 procenta díky nižším nákladům a expanzi v oblasti krytinových tašek. Provozní zisk za leden až září stoupl na 158,7 milionu eur z loňských srovnatelných 130,4 milionu eur, informovala společnost v prohlášení.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zisk pouze 152,6 milionu, když jejich odhady se pohybovaly v rozmezí od 149 po 155,1 milionu eur. Příjmy se zvýšily o deset procent na 1,399 miliardy eur. Za růstem stála hlavně akvizice zbývajícího 50procentního podílu ve firmě Koramic Roofing, která vyrábí střešní krytiny.

Wienerberger působí v 27 zemích. Pozitivní výsledky za prvních devět měsíců povzbudily společnost ve výhledu na celý letošní rok. "Za celý letošní rok Wienerberger překoná vlastní cíl růstu provozního zisku o deset procent. Růst zisku na akcii bude dokonce vyšší," dodala firma v prohlášení.

Wienerberger také očekává, že výstavba domů v západní Evropě zůstane stabilní a ve východní Evropě v dlouhém období poroste. Dále posilovat má i trh bydlení v USA, napsala agentura Reuters.

Wienerberger zahájil koncem roku 1989 expanzi na trhy ve východní Evropě a v polovině roku 1992 vstoupil také do České republiky. Fúzí společností Wienerberger Jihočeské cihelny, Wienerberger Moravský cihlářský průmysl Novosedly a Wienerberger Cihelna Hostomice vznikla společnost s názvem Wienerberger Cihlářský průmysl. Čistý zisk firmy loni klesl o 36 milionů na 201 milionů korun. Aktivní je společnost také na Slovensku. -čtk-