Ovšem výstavný rodinný dům byl pro veřejnost otevřen jen na týden od 31.5. do 6.6.2012 při příležitosti výstavy fotografií, a pak se zase tento soukromý majetek stal znovu nepovolaným očím uzavřeným soukromým majetkem. Současní spolumajitelé Helena Kučerová, Dagmar Spudichová, Jíří Cysař a Stanislav Cysař se dohodli na rekonstrukci, jež by měla dům uvést do stavu, v jakém byl ve 30. letech. Na obnově se podílela dvojice architektů Karel Ksandr a Rostislav Švácha.

Adolf Loos, architekt Autor: www.isifa.com Autor: www.isifa.com

Winternitzova vila byla postavena Adolfem Loosem – vynikajícím funkcionalistickým stavitelem, pro právníka JUDr. Josefa Winternitze. Loos zde využil svoji specialitu tzv. „Raumplan“. Jde o německý pojem, který nelze do češtiny dost dobře přeložit. Jedná se o využití vodorovného propojení místností, a přitom se pracuje s různými výškami místností.

Na stavbě této vily spolupracoval s Adolfem Loosem rovněž český architekt Karel Lhota, který se podílel na většině realizace stavby kvůli Loosově pokročilému stádiu syfilidy.

Brněnský rodák Adolf Loos se narodil v roce 1870. Byl klasikem moderní architektury a představitelem tzv. architektonického purismu. Mezi jeho slavnější díla patří například Müllerova vila v Praze, kavárna Museum Vídeň (později pozměněna) nebo třeba obchodní dům Goldman a Salatsch rovněž ve Vídni. Osud této stavby je poněkud smutný. Po dokončení stavebních prací v lednu 1932 si rodina Winternitzů vilu moc neužila, v roce 1943 jim byla odňata nacisty, kteří ji obratem prodali Praze. Po válce se v tomto zajímavém domě na více než čtyřicet let usídlila školka, jejíž působení vilu zdevastovalo. Po roce 1989 byl poničený architektonický skvost vrácen potomkům původního majitele.

Winternitzova vila - klenot funkcionalismu Autor: www.isifa.com Autor: www.isifa.com

Co se týče samotné vily, ta je zařízena velice jednoduše bez jakýchkoli zbytečných prvků výzdoby, jak je to ostatně typické pro funkcionalismus. Dům má tři terasy, každou v různém výškovém stupni. Zajímavě řešená schodiště, rozsáhlé světlé prostory, obývací místnosti obložené dřevem s pódii a intimními sedacími kouty, s krby a s perskými koberci na parketových podlahách. Zajímavě řešená je i kuchyň s jídelnou. Svou roli v interiéru hraje i zajímavé barevné řešení stěn a nábytku.

Foto: www.isifa.com