Odborným okem hodnotí ing. arch. Veronika Haroldová, tentokrát druhou část.

Dokonalá dispozice

Byt č. 2 je dobrým příkladem toho, jak přirozeně funguje dispozice se správně situovaným vchodem. Ten přirozeně rozdělil dům na denní společenskou část s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní a noční klidovou zónu s ložnicemi. V dispozici lze najít jen několik drobných chybiček. První je šatna vložená mezi zádveří a obytnou část. Lépe by jí to slušelo u ložnic, kterým by zajistila lepší hlukovou izolaci a větší soukromí. Zádveří by se tak dostalo blíže k denní společenské části, kam obvykle všichni směřují po příchodu domů, a ke kuchyni, kam je třeba nosit různě objemné nákupy.

Koupelna a WC

Koupelna je v tomto bytě znatelně větší nežli v sousedním, škoda jen, že je ochuzena o přirozené osvětlení oknem. Bez denního světla se v ní musí celodenně svítit, čímž získala charakter koupelny v bytovém domě. S oknem by koupelna působila větší a získala nejen přirozené světlo, ale také znatelně příjemnější atmosféru. Při této velikosti koupelny se také doslova nabízí dispoziční oddělení toalety. Samostatná toaleta s umývátkem bezpochyby nabízí více soukromí nežli včleněná do koupelny, obzvlášť v domácnosti, kde žije více než jedna osoba.

Pokoje na jedničku

Zalomení příčky mezi ložnicemi umožnilo v jejich interiéru efektně potlačit hmotu mohutných korpusů hlubokých šatních skříní. Obytná část je zde na rozdíl od sousedního bytu dimenzovaná správně - ve vztahu ke zbytku domu je přiměřeně veliká. Dveře vedoucí z chodby ji přirozeně rozdělují na dvě souměrné části: kuchyni s jídelnou a relaxační pobytovou zónu. Na rozdíl od sousedů dvoukřídlové dveře nabízejí možnost vyjít z jídelny přímo na terasu, a přenést tak stolování v teplých měsících ven. Zhodnocují tak jeden z bonusů, které s sebou nese bydlení v rodinném domě.

Interiéry

V interiérech lze zahlédnout několik chyb. Například černý bok skříně v pokoji dcery hned po vstupu „bije do očí“. V kompletně bílém provedení s nástavcem až pod strop by skříň opticky splynula s navazující stěnou a výklenkem, a pokoj by se tak výrazně opticky zvětšil. Kuchyni zase zbytečně tříští zvýšený nástavec, pravděpodobně s vestavěnou troubou. Poloostrůvek ve stejné výškové úrovni by prostor příjemně otevřel a pečicí trouba by našla místo v lince, mikrovlnná trouba pak v chybějících horních skříňkách, které při správné volbě materiálů mohou působit velmi nenápadně.

Výrazná barevnost

Celému bytu vládnou sebevědomě prezentované výrazné barvy. Kombinace černé s červenou je natolik silná, že potřebuje odlehčit bílou a zjemnit šedou, což se zde povedlo. S červenou, energickou a nepřehlédnutelnou barvou plnou emocí je ovšem třeba zacházet s nejvyšší opatrností. Příliš mnoho červených ploch ve stejném odstínu může působit prvoplánově, lacině až nevkusně. Nejlépe červená vyniká v hlavní roli použitá na jediném výraznějším prvku. Tomu může sekundovat pouze několik pečlivě zvolených doplňků, na kterých je červená zjemněná dekorativním vzorem.

Koupelna

align: right

Koupelna si zasluhuje samostatný odstavec. Volba kontrastních výrazných barev i dekorativních listel je sice velmi efektní, ale zpravidla se brzy omrzí. Prozíravější koncepce řeší koupelnu v neutrálních odstínech, které mohou oživit barevné ručníky. S výraznými obklady se možnost snadné proměny koupelny v budoucnu značně komplikuje. Dekorativní motiv na obkladech by měl zvýraznit některý zařizovací předmět, např. umyvadlo, toaletu nebo sprchový kout. Čím si tuto pozornost zasloužil toaletní papír, madlo a pračka, zůstává záhadou této koupelny…

Zdroj: www.haroldova.cz