Nejlepším obdobím pro pořízení bezpečnostních prvků je, pokud dům právě stavíte nebo rekonstruujete. Ideální je pořídit si rovnou nová okna s odpovídajícími bezpečnostními prvky. „Nejlepší je mít okna zabezpečená hned několikanásobně,“ sdělil nám František Ivaška ze společnosti Slovaktual. K základnímu vybavení patří bezpečnostní kování a klička se zámkem nebo blokovacím tlačítkem. Do oken, alespoň v přízemí, se vyplatí zainvestovat do bezpečnostního skla. Dobrou překážkou pro zloděje jsou také okna s vlepovaným sklem a středovým těsněním, protože tabuli skla nelze vymáčknout z křídla ven, a to ani v případě vypáčení zasklívací lišty. Středové dorazové těsnění vytváří účinnou překážku zabraňující vyplanžetování nebo vyhmatání kování/zámků.

Dbejte na kvalitní kování

klička Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

Jedním z nejdůležitějších prvků u oken i francouzských dveří je kvalitní kování s promyšleným vícenásobným zabezpečením. Dobrým řešením jsou například okna s kováním, které obsahuje prvky pasivní bezpečnosti, jež ztíží vypáčení okna, a navíc zvyšují jeho těsnost. Základ systému tvoří speciální čep ve tvaru písmena “T“, který při uzavření okna zasune svoji „hlavu“ do bezpečnostního uzávěru v kování na rámu okna. Tím vznikne pevný bezpečnostní bod, takže okno půjde vypáčit běžnými nástroji jen velmi obtížně. Přitom platí jednoduché pravidlo – čím větším počtem těchto bodů je okno osazeno, tím vyšší je jeho odolnost proti vypáčení.

Dovybavte stávající okna

Lépe chráněnou domácnost můžete mít, i když neplánujete výměnu stávajících oken za nová. Na okna nalepte bezpečnostní fólii a zvažte i využití dalších prvků. Podle typu okna si můžete nechat namontovat dodatečné bezpečnostní prvky do kování okna či vyměnit klasickou kličku za uzamykatelnou. Klička se zámkem přitom funguje i jako dětská pojistka proti nežádoucímu otevření okna dětmi.

A co pojišťovny?

Než se rozhodneme pro určitý druh zabezpečení, rozhodně to prokonzultujeme se svou pojišťovnou, u které máme nemovitost pojištěnu. Také, pokud se rozhodneme pojistku zvýšit, se pravděpodobně dozvíme, že budeme muset udělat pro lepší zajištění bytu či domu ještě trochu víc. A jde právě také o prosklené plochy.

Bezpečnostní prvky na oknech se vyžadují při pojištění nemovitosti na vyšší částku, například 750 tisíc korun a výše. Tehdy musí být okna, terasové a balkonové dveře od určité výšky nad zemí zabezpečeny buď mříží, bezpečnostními venkovními roletami, anebo přesně danou bezpečnostní fólií. Ta musí být většinou podle požadavku té které pojišťovny například 250 - 300 mikromilimetrů silná a nalepená na sklo nejméně 6 mm silné. Fólie musí mít také atest proti proražení podle evropských norem, který pojišťovna vyžaduje rovněž. A jako poslední možnost k výběru zabezpečení oken dávají pojišťovny vedle mříží, rolet a fólií také zmíněná neprůrazná skla.