V první řadě si zjistěte správné rozměry. Pak se zajímejte o praktické vychytávky typu rychloupínací systém nebo třeba pomalé sklápění. Vyberte si materiál a rovněž design záchodového prkénka. A jestliže nemáte místo na bidet, a přesto byste ho chtěli, zvažte nákup bidetového sedátka.

S centimetrem v ruce

Některá sedátka se vyrábí na míru konkrétním typům klozetů. Pak toho příliš neřešíte, v obchodě sdělíte typ WC mísy. Ale mnohá záchodová prkénka jsou více univerzální. U nich si změřte rozteč (vzdálenost mezi otvory pro jejich uchycení), dále délku od těchto otvorů k přední hraně klozetu a nejširší místo. Ideálně zvnějšku i zevnitř. Nicméně i u sedátka za pár korun se běžně setkáte s nastavitelnými úchyty.
Kdo chce mít klid na duši, staré sedátko odejme a vydá se s ním do prodejny pro nové. Výtvarně nadané duše ho zase doma můžou obkreslit a vystřihnout si vzor.

Výběr materiálu

Nejčastěji se používá plast. Může jít o levnější měkký termoplast, u něhož pozadí ocení, že není na dotek chladný. Nebo tvrdý duroplast, ten je finančně o něco náročnější, ale zase odolnější. Mezi další materiály patří například MDF deska s fólií nebo lakovaná, polyresin, dřevo... Upínací šrouby (závěsy) jsou z plastu nebo kovu.


Praktické detaily

Často se uvádí, že toaleta je doslova semeništěm bakterií, přitom na telefonu jich máte mnohem více. Nicméně antibakteriální úprava sedátka (použití sloučenin stříbra) má smysl, snižuje počet bakterií. Některá sedátka jsou vybavená rychloupínacím systémem, což usnadňuje údržbu. Jednoduchým pohybem je lze sejmout i nasadit.

Také se může hodit pomalé automatické sklápění sedátka, když se ho dotknete, klepnete na něj, samo se plynule zavře.

Na co myslet u designu

Záchodová sedátka jsou oválná nebo hranatá, odpovídají tvarům WC mísy, a nejčastěji v bílé barvě. Při výměně starého za nové si všímejte nejen celkových tvarů, ale i masivnosti. Bude-li to nové s vyšším profilem, preventivně před nákupem ještě změřte prostor mezi otvory pro uchycení a hranou splachovací nádržky. Aby se nestalo, že tato vzdálenost bude nedostatečná, pak by sedátko mohlo padat dolů, i když nechcete.
Pro děti se prodávají nástavce na sedátka, starší a handicapované osoby zase užijí zvýšené sedátko.

Když není místo na bidet

Nahradit bidet dokáže sofistikované sedátko, prodávají se mechanická a elektronická. U mechanických jde o přídavnou část k prkénku, na studenou, či na studenou i teplou vodu. U elektronických bidetových sedátek potřebujete přívod vody i elektřiny. Je jich více druhů, podle typu dokážou nabídnout několik režimů sprchování intimních partií, vyhřívání samotného sedátka, odsávání pachů nebo třeba i osvětlení.

Zdroj: Biano.cz, Voda.tzb-info.cz