Takovou zahradu vám bude každý jen závidět. Závěsné květináče, ploty, mříže a jiné konstrukce si můžete vyladit a rozestavět, jak chcete, abyste si připadali jako v pohádce. A díky tomu, že jsou listy více vystaveny slunci, budou rostliny dobře prospívat. Mrkněte na 50 projektů, jak může vertikální zahrada vypadat, a nechte se inspirovat:

Zdroj: Youtube

A nyní se pusťme do práce.

Které rostliny ve vertikální zahradě pěstovat?

Ne všechny rostliny jsou vhodné do vertikální zahrady, i tak máte bohatý výběr. Nemusí jít jen o okrasné rostliny, některé druhy zeleniny taky rády šplhají do výšin – třeba hrách, fazole, rajčata, okurky či melouny. Pokud máte místo v kuchyni nebo obýváku, můžete si je provonět bylinkami v závěsných květináčích a mít je při vaření na dosah.

Rozzařte svou zahradu krásnými stavbami

Jak vybrané květiny a zeleninu do zahrady umístíte, je zcela na vás. Využít můžete kapesní a závěsné květináče, žebříky, plot, kovové konstrukce nebo staré džíny a vytvoříte ještě krásnější a zajímavější místo pro odpočinek. Skvělé na pohled jsou také závěsné koše a staré dveře bez zasklení.

Vytvořte si vlastní bránu s vinnou révou, popínavým hrachem nebo růžemi, na starý žebřík zavěste květináče s bylinkami nebo zajděte do železářství a mrkněte se po krásných kovových plotech.

Pokud se rozhodnete vertikální zahradu vystavět venku, nezapomeňte, že rostliny vrhají stín. Pro vás je to výhoda, ale vše, co vám roste ze země, může strádat nedostatkem světla.

Ani vertikální zahrada není bezúdržbová

Aby zahrada krásně vypadala, je potřeba se o ni patřičně starat. I když jsou rostliny více vystavené slunci, bez vody dlouho nevydrží. Proto je nezapomínejte dostatečně zalévat, nebo k nim připojte chytrý zavlažovací systém, který práci odvede za vás.

Vertikální zahradničení má ještě jednu nespornou výhodu – při zalévání rostlin a sklízení úrody můžete stát, a tak vás nebudou bolet záda.

Už jste si vybrali, jak a kde svou vertikální zahradu postavíte?

Zdroje: almanac.com, bhg.com, thespruce.com