O zařazení kostela Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO bude usilovat třetí pražská městská část. ČTK to sdělil mluvčí radnice Petr Blažek.

Sakrální stavba se však nejdříve bude muset stát národní kulturní památkou. K umístění na prestižní seznam ji čeká dlouhá cesta, soudí prezident českého komitétu Mezinárodní rady památek a sídel Josef Štulc.

Kostel významného slovinského architekta Josipa Plečnika, který se podílel i na prvorepublikových úpravách Pražského hradu, je podle odborníků jednou z nejvýznamnějších českých sakrálních staveb 20. století. Žádost o její zařazení mezi národní kulturní památky podala radnice podle Blažka před několika týdny.

"Plečnikův kostel má určitě kvality, které by ho na seznam UNESCO mohly zařadit," řekl Štulc. Cesta k tomu bude ale podle něj dlouhá a její výsledek nejistý.

Poté, co by se kostel stal národní kulturní památkou, musel by být zařazen i do seznamu ministerstva kultury mezi stavby, které o status UNESCO usilují. "Předkladatelé návrhu také musejí provést srovnávací studii, která dokáže, že se jedná o nejlepšího zástupce dané skupiny památek," řekl Štulc. Podle něj se posuzuje i projekt budoucího využití a péče o stavbu.

Na seznamu Národních kulturních památek je v současnosti 198 položek. Naposledy se rozrostl koncem září o televizní vysílač na Ještědu a Vyšehradský kodex. Na seznamu světového dědictví UNESCO je 12 českých památek. Relativně velký počet položek, které na seznamu zastupují Českou republiku, podle Štulce snižuje šance na další zápis."Víme, že je to dlouhodobý proces," řekl Blažek. Podání žádosti však podle něj přinejmenším kolem památky rozproudí diskuzi. "Nominaci si podle nás určitě zaslouží," dodal.

-ČTK-