Zahradních textilií a sítí je opravdu hodně, liší se však nejen názvy. Můžou být vyrobené z přírodních i umělých vláken, některé jsou tkané a jiné zase netkané. V tomto článku se budeme věnovat zakrývací a mulčovací textilii, za týden vám představíme další pětici často používaných materiálů.

Zakrývací netkané textilie

Nejlehčí netkané textilie s gramáží kolem 20 g/m² bývají bílé, aby propouštěly světlo. Už dlouhá léta pomáhají pěstitelům prodloužit sezonu a chránit mladé výsevy i rostliny (pokryjí záhony, lze jimi obalit keře a stromky). Propouštějí vodu, vzduch i světlo, jejich aplikace je snadná.

Co byste ještě měli vědět

Kdybyste je na citlivějších, suchomilných rostlinách nechali příliš dlouho, mohly by jim uškodit zapařením. Na krajích záhonů je zatižte tak, aby nebyly příliš napnuté; rostoucí semenáčky si lehkou textilii samy nadzdvihnou. Jen za úporných dešťů můžou ztěžknout a vyšší a jemné sazeničky ohýbat (pak je lehká konstrukce výhodou). Pro zimní ochranu si lze pořídit i silnější a o něco odolnější rovněž bílé nebo světle béžové textilie. Všechny typy můžete používat více sezon, snesou i vyprání v pračce, ovšem bez aviváže.

Mulčovací netkané textilie

Jsou silnější, s gramáží kolem 50 g/m² a bývají černé, aby nepropouštěly světlo. Mají totiž bránit v růstu plevelům. Méně často se setkáte i s hnědými textiliemi, které fungují podobně. Mulčovací textilie můžou být užitečné při pěstování jednoleté zeleniny.

Pozor však na aplikaci v trvalkových záhonech - trvalkám a stejně tak dřevnatějícím bylinkám či vřesům neumožní, aby se rozrůstaly do šířky a přirozeně množily. Ve vrstvě mulče se navíc můžou přesévat letničky, které trvalkové výsadby pěkně doplňují. Na textilii však budou živořit. Alternativu účinně potlačící plevele, která se za pár let sama rozloží, představují obyčejné, s překryvem položené kartony.


Výhody pro zeleninu a tip navíc

Při pěstování jednoleté zeleniny nabízí mulčovací textilie mnoho výhod: potlačuje plevel, mírní výpar, zjara přispívá k prohřátí půdy, propouští vláhu i vzduch. Pokud sazenice pěstujete v otvorech tvaru dostatečně velkého kříže, nebude je tísnit. Plevely, které otvory občas vykouknou, snadno vytrhnete. A když používáte netkanou textilii při pěstování jahod, je vhodné ji zjara i po sezoně odstranit a jahodníkům, které budou plodit ještě další rok, dopřát porci kompostu či fermentovaného hnoje.

Alternativu pak představují rozložitelné mulčovací textilie, které vydrží několik let. Nerozložitelné mají trvanlivost delší (při výrazně nižší ceně), což ale neznamená, že se časem nemůžou potrhat.

Porovnejte si: textilie, nebo příroda?

Pokud porovnáme textilii s organickým mulčem (trávou, listím, slámou, kompostem) ohledně jejich vlivu na půdu, představuje druhý způsob lepší péči. Půda bude i po sezoně kyprá, což se o zemině pod textilií říci nedá. Žížaly si přírodní mulč zatahují pod zem, půdu provzdušňují a zvyšují její schopnost nasát vodu. Mulč se postupně rozkládá a obohacuje půdu o humus, základ jejího zdraví a úrodnosti. Pod volným mulčem naši pomocníci - kachny, ježci, ropuchy – najdou slimáky, kteří by se pod textilii lépe schovali.

Organický mulč má samozřejmě i své nevýhody. Snáze jím prorostou plevele, musíte je včas odstraňovat. Zjara silná vrstva brání prohřátí půdy, je třeba ji odhrábnout, v sezoně naopak postupně doplňovat. Příliš silná vrstva čerstvé trávy bude bez přístupu vzduchu hnít. Prevencí je promíchání zelené, na dusík bohaté hmoty se suchým materiálem jako listí, sláma, staré seno nebo štěpka.

Zdroj: Receptář