Jihotyrolské lázeňské město Merano je ojedinělé už svou polohou, zasazené mezi alpské vrcholy nabízí nádherné přírodní scenérie. Ale nejvíc ho proslavila císařovna Sissi, která tady opakovaně pobývala. Po jejích stopách se můžete vydat jak ve městě, tak během procházky nádherných zahrad u zdejšího zámku.

Dopřejte si čas

Barevné koberce květů zkrášlují svahy zahrad od jara do podzimu a jsou skutečně nepřehlédnutelné i zdola z ulic Merana. Zahrady rozkládající se na ploše 12 hektarů a ležící v nadmořské výšce 334 až 438 metrů patří k zámku Trauttmansdorff, a abyste je stihli dostatečně prozkoumat, dopřejte si aspoň pár hodin k jejich návštěvě.

Unikátní záležitost

V roce 2005 byly vyhlášeny za nejkrásnější botanickou zahradu Itálie. Návštěvníci mohou obdivovat více jak sto tisíc druhů rostlin, kterým svědčí zdejší příznivé klima. Při procházce mezi zelení, odkud jsou nádherné výhledy i do údolí, zaujmou kromě rozkvetlých květin i různě tvarované a zastřižené stromy a keře, jež tvoří s barevnými záhony pohádkovou scenérii.

Z lesa k jezírku

Zelený ráj je rozdělený do čtyř částí – Sluneční, Vodní a terasovitý areál, Lesní zahrada a Jihotyrolská flóra. Ve Sluneční zahradě vás uchvátí vzrostlé borovice, cypřiše, citrusy a také olivový háj se 700 let starým olivovníkem. Ve Vodní a terasovité části najdete ukázky evropské zahradní architektury. Třeba anglickou zahradu plnou trvalek, italské bludiště inspirované renesanční zahradní architekturou, leknínové jezírko nebo zahradu smyslů, v níž voní například růže a lilie, a když přijde jejich čas, pak i jasmíny. Mimochodem, v centru bludiště stojí strom s granátovými jablky. Měli byste k němu najít cestu z kterékoli části bludiště.

Zábava i pro děti

V severní části je umístěna sekce Lesní zahrada s ukázkami stromů z Asie i Ameriky, své místo tu mají i japonská zahrada, malé rýžoviště a čajová plantáž. V sekci Jihotyrolská flóra se ocitnete v sadu se starými odrůdami ovocných stromů, převážně hrušní a jabloní. Nechybějí ani vinice a typický lužní les s bažinami, nad kterými vedou lávky.
V zahradách můžete obdivovat také voliéry s papoušky ara, volně chodící pávy nebo králíky a kozy, což je atrakce zvláště pro děti. V zastřešeném pavilonu jsou pak terária s obojživelníky, pavouky a plazy.

Adrenalin na vyhlídce

Zahrady zámku Trauttmansdorff slibují velkolepé a architektonicky zajímavé výhledy už jen proto, že se nachází ve svahu a mají tvar amfiteátru. Velkou atrakcí je ocelová vyhlídka ve tvaru obřích brýlí. Když se odvážíte na její lávku vstoupit, budete mít pocit, že se nad zahradami doslova vznášíte. Designová lávka je dílem jihotyrolského architekta Mattea Thuna a byla postavena v roce 2005.

Hodí se vědět

  • Zahrady jsou otevřené denně až do 15. listopadu (do 15. října platí otevírací doba 9 až 19 hodin, pak se zkracuje).
  • Vstup se platí, jde o 15 euro za dospělou osobu (v listopadu se snižuje).
  • Děti jsou vítané, ale pejsci nikoliv.
Zdroj: Youtube

Zdroj: časopis Překvapení