Podobně jako u stavby domu jsou při zakládání zahrady na prvním místě lidé a jejich potřeby ve vztahu k využití prostoru. Chceme v zahradě Autor: archiv lenošit, skočit do bazénu, pozorovat západ slunce u zahradního jezírka nebo si užívat grilovací večery s pozvanými hosty? Zodpovězením si na tyto otázky nalezneme prvky, které zohledníme při konečném uspořádání venkovního prostoru. Pro každý z nich pak budeme hledat na pozemku vhodné místo, které bude nejlépe odpovídat jeho nárokům. A pokud bychom si náhodou nevěděli rady, můžeme využít služeb architekta.

První vize pozdějšího uspořádání zahrady by měla vznikat společně s domem. Všeobecně řečeno zde můžeme vytvořit buď otevřený prostor, nebo naopak sérii jednotlivých zákoutí rozdílných svým funkčním zaměřením. Prostor rozčleníme pomocí dřevin (živých plotů), vhodnými dřevěnými prvky, jako jsou pergoly a jiné opěrné konstrukce pro pnoucí rostliny, nebo třeba kamennými zídkami. Možností se nabízí celá řada.

Soukromí a komfort

Hlavním prvkem, který bude chránit venku naše Autor: archiv soukromí před nevítanými zraky kolemjdoucích, je oplocení. To nemusí mít jen podobu dvoumetrové cihlové zdi. Přirozenějším řešením bude vysazení keřů nebo živého plotu, pěkně působí i dřevěný plot, případně oplocení porostlé popínavkami.

Dalším důležitým bodem je vyřešení přístupu do zahrady. Užívání zahrady je přímo spojeno s komfortem, který nabízí vnitřní vybavení domu. Venkovní terasy je tedy vhodné vybudovat v přímé návaznosti na obytný prostor - východ z kuchyně, případně obývacího pokoje. Jídla připravená v domě tak nejsnadněji přeneseme k venkovnímu stolu. Chceme-li naopak vytvořit samostatné kulinářské venkovní centrum s posezením na vzdálenějším koutě pozemku, zvolíme variantu venkovní kryté terasy, na které bude umístěný i venkovní krb či gril.

Rostliny hrají v každé zahradě zásadní úlohu. Vhodnou výsadbou můžeme udělat z prostoru doslova a do písmene zelený obývák. Je-li to možné, neměli bychom při výběru zeleně zapomenout alespoň na jeden vzrostlý strom. Stane se výrazným solitérem, v létě poskytne Autor: archiv vítaný stín a útočiště ptákům. Pestré barvy přinesou do výsadby bohatě kvetoucí letničky, lehkou romantiku růžové záhony nebo popínavé růže. Přírodní svahy a terásky osázíme skalničkami a kdo má v oblibě čerstvé bylinky, může si z nich vysázet malý záhonek na místě blízko terasy.

Minizahrádka potřebuje fantazii

Skutečně praktická řešení a značnou dávku fantazie pak vyžaduje založení prostorově malé zahrady. Využíváme přitom mobilní zeleně - pomoci, které se dá využít i několikrát v roce a která řeší i problémy teras a balkónů, schodišť a vstupů do domu.

Pro trochu pohybu

K aktivnímu odpočinku dnes již téměř bezvýhradně patří zahradní bazén nebo přírodní jezírko. Obě varianty jsou však poměrně odborně náročné na zbudování, proto bezvýhradně pro jejich realizaci angažujeme profesionály.

Autor: archiv Sami se naopak dokážeme vyrovnat s pořízením dětského koutku. Malý zahradní domek umístěný třeba i ve větvích starého stromu dodá dětským hrám neopakovatelné kouzlo, dřevěné průlezky a houpačky pak dostatek podnětů pro pohyb. Chybět by nemělo ani malé pískoviště nebo plocha pro míčové hry.

Technické prvky v zahradě

V obytné zahradě probíhá čilý ruch často až do pozdně večerních hodin, proto je nutností kvalitní výběr osvětlení a jeho rozmístění. Nesmíme zapomínat na to, že jednotlivé prvky osvětlení by měly ladit s celkovým stylem zahrady i domu a že jejich instalace musí také být bezpečná.

Autor: archiv Máme-li to štěstí a naše zahrada se pyšní velkým zatravněným prostorem, nezapomeneme ani na systém automatického zavlažování. Ušetří nám spoustu práce a starostí se zaléváním nejen trávníku.

A ještě jedna připomínka na samotný závěr. Aby byly všechny kouty naší zahrady dobře a bezpečně přístupné, měli bychom vybudovat kvalitní přístupové cesty, chodníčky a pěšiny. Mohou být jen šlapákové z jednotlivých kamenů zapuštěných v travnatém terénu, štěrkem nebo pískem sypané anebo vydlážděné některým z mnoha nabízených typů venkovní dlažby. Při výběru vhodného povrchu bereme ohled nejen na materiály použité na domě i jinde v zahradě (opět z hlediska jednotnosti), ale především na praktičnost a bezpečnost. Cesta z bývalých železničních pražců může být sice velmi efektní, za deštivého počasí ale také trochu nebezpečná.

-Ing. Miroslav Gregor, Dům a zahrada 6/2006-