Mnoho z nás vnímá zahradu primárně jako estetický doplněk k našemu domovu. Ale co kdybychom vám řekli, že to může být mnohem více než jen místo pro rostliny a květiny? Dnešní věda a výzkumy potvrzují, že zahradničení může hrát klíčovou roli v našem duševním zdraví. Zahrada může být místem odpočinku, léčení a regenerace.

Zahradní terapie se používá třeba v sociálních službách. Chcete vědět více?

Zdroj: Youtube

Oslava smyslů

Zahradničení je oslavou všech našich smyslů. Když pěstujeme rostliny, hladíme je, cítíme jejich vůni a občas je i ochutnáme. Slyšíme šumění listů ve větru a pozorujeme rozmanité barvy květů. Tyto smyslové zážitky nám pomáhají ponořit se do přítomného okamžiku, což může snížit úzkost a stres.

Fyzická aktivita a duševní blahobyt

Zahradničení není jen o rostlinách. Je to také forma fyzické aktivity, která nás nutí pohybovat se, zvedat věci a ohýbat se. Tyto pohyby zlepšují náš fyzický stav a podporují produkci endorfinů, "hormonů štěstí".

Hormony štěstí, jako jsou endorfiny, serotonin a oxytocin, hrají klíčovou roli v našem celkovém duševním zdraví. Když jsou tyto hormony vyplaveny, nejenže zlepšují naši náladu, ale také snižují pocity bolesti, pomáhají regulovat spánek, zlepšují náš apetit a posilují imunitní systém.

V dnešní uspěchané době, kdy se mnozí z nás potýkají s chronickým stresem, může být vyplavení těchto hormonů klíčovým faktorem pro naše duševní pohodlí. Díky nim můžeme lépe čelit výzvám, cítit se spokojenější a udržet si klidnou mysl v turbulentních časech.

Vztah s přírodou

Když zahradničíme, spojujeme se s přírodou. Tento vztah nám připomíná, že jsme součástí něčeho většího, což může pomoci snížit pocity izolace a osamění. Rostliny a zvířata, kteří obývají naše zahrady, nám ukazují, že život má svůj rytmus a že i v nejtěžších chvílích může následovat obnova a růst.

Zdroj: trellishta.org, thrive.org.uk, gardentech.com