Stručný souhrn z článku:

- Listopad je ideální doba pro proměnu zahrady v místo odpočinku, s možností využití zahradního nábytku a dekorací pro pohodlí a atmosféru.
- Venkovní aktivity a zahradničení v chladnějším počasí mohou být příjemné, s přípravou na jarní květy a venkovními setkáními.
- Zahrady slouží jako útočiště pro lidi i zvířata, a pandemie COVID-19 zdůraznila jejich význam pro duševní pohodu.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Zahrada není jen místem pro pěstování rostlin a květin, ale může se stát i osobním útočištěm, kde zapomenete na shon moderního světa. Listopad, s jeho chladnějším počasím a barevným listím, je ideálním časem k tomu, aby se zahrada proměnila v místo odpočinku a relaxace. Nezáleží na tom, zda máte malou zahrádku na balkóně, nebo rozlehlý pozemek, existuje spousta způsobů, jak z vaší zahrady udělat oázu klidu.

Jak vypadá zahrada profesionálů? Inspirujte se:

Zdroj: Youtube

Jedním z klíčů k úspěchu je vytvoření pohodlného prostoru

Přemýšlejte o zavedení zahradního nábytku, jako jsou houpací sítě, lehátka nebo pohodlné židle, které vám umožní trávit čas venku, aniž byste se museli cítit nepohodlně. K tomu přidejte několik dekoračních prvků, jako jsou lampiony, svíčky nebo venkovní osvětlení, které vytvoří příjemnou atmosféru a prodlouží vaši dobu pobytu venku i po západu slunce.

Nenechte se odradit chladnějším počasím

S trochou kreativity a správným oblečením se můžete venku bavit i v listopadu. Zkuste zorganizovat venkovní piknik s teplými dekami a termoskou plnou horkého nápoje, nebo si udělejte oheň v ohništi a opékejte si marshmallows. Pro milovníky zahrady je to také ideální čas na výsadbu cibulovin, které rozkvetou na jaře.

Nezapomínejte také na zvířata, která vaši zahradu obývají

Listopad je skvělým měsícem na to, abyste jim pomohli přežít zimu. Postavte krmítka pro ptáky, nechejte na zemi trochu listí jako úkryt pro ježky a nezabírejte všechny spadané plody, které mohou sloužit jako potrava pro divoká zvířata. Vytvoření přátelského prostředí pro zvířata nejenže pomůže lokální fauně, ale také přinese do vaší zahrady život a pohyb.

Za naši lásku k zahradničení může zčásti i pandemie Covid-19

Během pandemie koronaviru se najednou hodně lidí začalo věnovat zahradničení. Zahradníci si říkají, že v zahradě najdou klid a únik od stresu. Ve výzkumu, na kterém se podílelo přes 3 700 lidí, vědci zjistili, že zahrady lidem opravdu pomáhají se cítit lépe.

Lidé v zahradě zažívali silné pocity radosti a krásy, všímali si víc přírody kolem a cítili se s ní víc spojení. A to všechno jim pomáhalo zvládat těžké chvíle během pandemie. Tento výzkum nám ukazuje, jak moc mohou zahrady pomáhat naší duševní pohodě, a to nejenom během kritické situace, jako byla pandemie COVID-19.

Zdroj: sciencedirect.com, sustainablefoodtrust.org, eugenemagazine.com