Půdě, ať už je to záhon, či pole, je potřeba se alespoň dvakrát ročně věnovat, aby dobře rodila. Výsledkem dobré péče bude nejen příprava pro nový výsev nebo vypletí plevele, ale ideálně také lepší kvalita půdy, zejména u těžkých hlinitých či jílovitých zemin.

Zdroj: Youtube

Obdělávání je dřina, kterou stojí za to si ulehčit. U jednoho malého záhonku bude stačit jen obyčejná motyka a drápky, případně rýč, ovšem při péči o větší plochy jsou vynikajícími pomocníky kultivátory. Výběr vhodného nářadí se tedy řídí typem půdy, velikostí zahrady a požadovanými funkcemi.

Každé půdě na míru

Kultivátor je užitečným nástrojem pro každého zahrádkáře, který chce půdu efektivně a důkladně zpracovávat. Na rozrušování horní vrstvy zeminy na malé ploše postačí obyčejný hák na násadě, motyčka nebo drápky. S nimi můžete i rozbíjet menší hrudky. Výhodou je šetrnost a přesnost, okopat s nimi dokážete ale jen menší záhony.

Na trochu větší plochy jsou vhodnější menší ruční kultivátory a rotavátory, které slouží k rozdrcení a zjemnění již zorané či zryté půdy. Rozmělňují velké hroudy, odstraňují plevel a provzdušňují půdu, což má za následek také lepší zadržování vody a živin.

Fungují na principu pojezdu rotujících nožových hvězdic, které během práce rozrušují jenom svrchní vrstvu půdy do hloubky maximálně 15 cm. Nehrozí tak poškození kořenových systémů, půdu jen nakypříte a s přístroji můžete opatrně obdělávat i větší záhony plné rostlin nebo třeba skleníky.

Pomocí hvězdicového kypřiče lze vytvořit například jemnou zahradní zeminu vhodnou pro výsev zeleniny. U jílovité půdy je to však nutné udělat včas. Jakmile hrudky vyschnou, nelze je již ručním zahradním kultivátorem rozdrobit.

Mnozí výrobci zahradního nářadí nabízejí malé ruční kultivátory pro své nasazovací systémy, takže prodlužovací násadu lze použít univerzálně pro mnoho dalších nástrojů. Nevýhodou je nekompatibilita se systémy ostatních výrobců, předností jsou ale jednoznačně nižší pořizovací náklady, malé nároky na skladovací prostor a rychlé flexibilní použití.

Zimní spánek

Zakládáte-li nový záhon, doporučenou metodou je zrýt půdu na podzim a nechat ji přes zimu odpočívat. Vlhkost a mráz během chladného období hroudy roztrhají a zhutnělá půda se přirozeně uvolní. Na jaře stačí přimíchat trochu písku a kompostu a zbytky hrud jemně rozdrtit ručním rotačním zahradním kultivátorem nebo hvězdicovým kypřičem. Zlepšíte tak strukturu a kvalitu půdy bez námahy i bez použití motorových zahradních kultivátorů.

Na větší plochy s motorem

Pomocí motorových kultivátorů lze obdělávat zahradní půdu na větší ploše a hlouběji. To může být užitečné, zejména když se rozhodnete přeměnit panenskou luční půdu na záhony. Na rozdíl od ručního hvězdicového rotavátoru dokáže motorový kypřič zpracovat půdu hlouběji a zároveň rozrušit a podrýt plevel. Lze jej také použít jako alternativu k ručnímu pluhu při vytváření a přípravě záhonů pro setí nebo výsadbu zeleniny.

Tento typ zahradního kultivátoru může být poháněn elektromotorem, ať už s kabelem, nebo akumulátorem, či spalovacím motorem, většinou benzinovým. Rotační hroty lze podle potřeby nastavit tak, aby dosáhly do různé hloubky.

Motorový kypřič usnadňuje zpracování půdy, ale je také výrazně těžší a neskladnější než ruční zahradní kultivátor. Menší varianty mají pojezd řešený rotačním pohybem nožových hvězdic, větší jsou vybaveny samostatnými pojezdovými kolečky, často dokonce s vlastním pohonem.

V tomto případě už většinou jde o plnohodnotné univerzální stroje pro malozemědělce, k nimž můžete připojit mnoho dalších periferních zařízení a budou fungovat jako malotraktor nebo pojízdná půdní fréza. V zimě pak za ně lze připojit například radlici na sníh, na podzim a na jaře pluh, v létě bubnovou sekačku a další. A až za něj připojíte vozíček, můžete stejně jako Rudolf Hrušínský ve Slavnostech sněženek vzít rodinu na výlet, pokud tedy nebudete zrovna svážet dříví z lesa.

Chcete-li vyzkoušet, zda je výkon zvažovaného kultivátoru pro vaši plochu dostatečný, můžete si v mnoha obchodech pro kutily různé kultivátory a rotavátory nejprve zapůjčit a vyzkoušet. Dotaz na tuto možnost se vyplatí!

Pracovní výkon manuálních a motorových strojů se také liší. Ruční rotavátory mají mnohem nižší rychlost, obvykle pouze v rozmezí 80 až 150 otáček za minutu. U některých modelů lze nože používat samostatně, takže můžete pracovat i jen s jedním nožem. To je praktické při obdělávání zejména v úzkých řádcích mezi květinami nebo zeleninou.

Motorové kultivátory mají vyšší otáčky, díky tomu jsou výkonnější, ovšem za cenu hrubší odvedené práce. Konstrukce zařízení je podobná jako u malých strojků: mají hřídel s rotačními nástroji, ta však bývá často osazena lopatkami, které půdu rozrývají. Stroje se tak více podobají pluhu, rozkopávají půdu, přivádějí do ní kyslík a mohou přidávat a zapracovávat materiály, jako je písek, kompost, zelené nebo jiné hnojivo.

Na elektrický i benzinový pohon

Elektrické motyčky a kypřiče se hodí spíše pro domácí použití, protože jejich výkon je poměrně omezený. Elektrické motory jsou obvykle vybavené kabely, takže v blízkosti musí být přípojka elektrické energie. Existují také elektrická zařízení s dobíjecími bateriemi, ale pak jsou výkon i doba práce omezené. Obvykle se výkon přístrojů s nízkonapěťovými lithium-iontovými akumulátory pohybuje mezi 800 až 1 500 W.

Pro domácí sektor s malými až středně velkými užitnými plochami však elektrická zařízení obvykle postačují, zejména proto, že se snadno ovládají, mají nižší hmotnost, jsou obvykle levnější a poměrně nenáročné na údržbu.

Kultivátory s pohonem spalovacích motorů obvykle bývají větší a mají velký výkon. Používají se hlavně na středně velkých až velkých zahradách, v sadech nebo na polích. Platí zde jednoduché pravidlo: čím větší je využitelná plocha, tím silnější by měl být motor.

Zdroj: Youtube

Díky vysokému výkonu mohou efektivně pokrýt větší plochy a dobře se prokopou i tvrdou půdou. Výhodou je nezávislost na externím napájení, o spalovací motory je ale potřeba se patřičně starat. Ve většině případů mají také poněkud vyšší pořizovací cenu, ta se však u větších ploch vyplatí.

Pevně držet, ale netlačit

Pojezd a ovládání kultivátoru s rotačními hvězdicemi bez koleček se může zdát na první pohled velmi krkolomné. Ideální situace je kompromisem, kdy se nenadřete, ale balancujete mezi dvěma polohami: kultivátor nesmí být příliš zahrabaný v zemi a stát na místě, zároveň však nemůže být zahrabaný málo, aby se „neplašil“ – nevyskakoval a nevytrhával se z rukou. Pomoci si můžete také kývavým pohybem, kdy stroj nakláníte do stran. Nemáte-li pomocné kolečko, při přejezdech je potřeba nechat kultivátor jen zlehka našlapovat na malý plyn po podkladu a on už si odkráčí, kam budete chtít. Musíte ho ovšem pevně držet v rukou, ale zároveň netlačit.

Informace ke strojům a nástrojům v galerii

  • Kombinovaná motyčka Fiskars má navíc i klasické hrábky pro likvidaci plevele. Je vhodná pro drobné práce na malých záhoncích. Výhodou je možnost opětovného broušení. Cena 143 Kč. www.batacz.cz
  • Ruční zahradní rotační kypřič s pevnou čepelí je dostupný v několika šířkách záběru od 7 do 23 cm. Obdělávat s ním lze lehkou půdu až do hloubky 13 cm. Cena 1 225–1 813 Kč. eshop.oslavan.cz
  • Hvězdicový kultivátor Levior nadrtí půdu na velmi jemné částice. Dobrý pomocník pro úpravu záhonu před výsevem, šířka záběru je 16 cm. Cena 265 Kč. www.praktis.cz
  • Lehký kultivátor FZK 2002-E je nejmenší elektrický model kultivátoru od značky Fieldmann. Rotující ocelové nože této elektrické motyčky půdu zkypří do hloubky 10 cm, což je pro většinu běžně pěstovaných okrasných i užitných rostlin dostačující. Cena 2 299 Kč. www.fieldmann.cz
  • Aku kultivátor Greenworks G40TL 40V rozruší hrubou půdu, smíchá zeminu s rašelinou a zapracuje do ní hnojiva. Se strojem o záběru 25 cm pohodlně a snadno zkypříte tvrdou půdu. Cena 6 790 Kč. www.mountfield.cz
  • S benzinovým rotavátorem Texas Lilli 534TG se můžete odvážit i na větší plochy. Je dimenzován na pozemky od 500-900 m², umí i couvat a má záběr do šířky 85 cm. Cena 13 990 Kč. www.hornbach.cz

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům & Zahrada č. 9/2023.

Zdroj: Dům & Zahrada