Podhorské prostředí se v Rádle na Liberecku a okolí vepsalo do vzhledu lidových stavení i do specifického rázu zdejší přírody nucené vzdorovat nástrahám podhorského klimatu.
Úprava zahrady bývá skoro vždy dlouhodobá akce vyžadující určitou disciplínu, respekt k okolí a tradičním hodnotám prostředí. Majitelé navíc museli počítat se specifickými podmínkami oblasti položené 550 metrů nad mořem. Na jaře tu poměrně dlouho leží sníh, což některým rostlinám neprospívá. Těžkosti působí i studená jílovitá půda.
Přestože se majitelé snažili zachovat co nejvíce původních stromů dodávajících zahradě měřítko a během léta i příjemný stín, ne vždy se to povedlo. Před několika lety silná vichřice vyvrátila vzrostlou lípu, která navíc poškodila střechu stavení. Naštěstí zůstalo několik ovocných stromů a bohatě plodící ořešák.
Snoubení starého s novým
Rádelská zahrada je důkazem toho, že starší prvky lze perfektně skloubit s těmi novými. Kromě původních dřevin tu najdete i drobné kamenné detaily, koryta a květináče. Z babiččiny zahrady je přivezla paní domu. I když pochází z Prahy, je pro ni zahradničení naprosto přirozené, stejně jako život na venkově. Její láska k přírodě začala právě u babičky, takže v podhůří stačilo jen oprášit staré zkušenosti. Na některé úpravy však bylo třeba pozvat odborníka.
Před třemi lety se tak do podoby horní části zahrady vepsaly zkušenosti zahradní architektky Kateřiny Pospíšilové. Pod její taktovkou vznikla trvalková výsadba s ovocnými keři navazující na velkou mlatovou plochu s ohništěm. Právě tento moderní prvek je v horní části zahrady nejmladším dílem a díky okrasným travám dodává zahradě příjemnou lehkost.
Ocenění od motýlů
Zahrada se rozkládá přibližně na 1 500 m². Z jediného místa ji nelze přehlédnout celou. Dům a vysoký ořešák ji dělí do několika zákoutí, která se liší celkovým pojetím. Od spodní branky se dostanete na část s několika vzrostlými ovocnými stromy a trvalkovými záhony. Majitelka tu během let zkoušela pěstovat řadu druhů trvalek, ale jen málokterým místní zemina sedla. Přesto se tu některé rozrostly a jejich květy jsou častým cílem motýlů.
Ze spodní části zahrady se otevírá nejlepší výhled na sluneční hodiny zdobící štít domu. Kousek odtud během léta rozkvétá spolehlivá kombinace hortenzie stromečkovité kultivaru ’Annabelle’ s jemně zelenkavými květy a odolné růže ze skupiny Kordes odrůdy ’Kiss Me Kate’. I když odborníci hortenzie do podhorských oblastí moc nedoporučují, hortenzie stromečkovitá a latnatá jsou výjimkou. Skvěle tu totiž prospívají, navíc tvoří obrovské květy, jen vykvétají o trochu déle než v nižší nadmořské výšce.
Chcete vědět víc? Ve zbytku článku se mimo jiné dočtete:
- o přetváření horní části zahrady
- o stavbě zahradního domku
- o mlatovém sezení s ohništěm
- čím se můžete v této zahradě inspirovat
Celý článek a další fotografie najdete v červnovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 18. května.