Vytrhněte zahradu na chvíli ze zimního spánku a vyzdobte ji. Elegantně, střídmě, Autor: archiv ponechte jí zimní nostalgii. Může i trochu svítit, neměla by ale moc barevně blikat. Do aranžmá zahrňte stromy a rostliny v zahradě. Na balkon a terasu nainstalujte lampy se silnějšími svíčkami chráněnými před větrem. Mezi nimi vyniknou venkovní bonsaje nebo „obyčejné“ mini jehličnany v truhlících. Pokud nemáte ani balkon, prostor pro fantazii skýtají okenní parapety.

Truhlíky v zimním hávu

Dejte si práci s okrášlením truhlíků. Letničky z nich zmizely, zeminu v nich nechte a zapíchejte do ní, co zahrada nebo okolí dá. Větvičky mahonie, šípků, keřů s oranžovými plody, které každý truhlík rozsvítí. Přidejte odstříhané větvičky, které zbyly po tvarování jehličnanů. Efekt zvýší pár stébel okrasné trávy. Truhlíky postavte na parapety, na balkon, orámujte jimi terasu.

Autor: archiv TIP: pověste vánoční věnec na dveře domu – nejhezčí je jedlový. Když ho ozdobíte červenou plastovou mašlí a červenými ozdobami, bude výrazný i za ponurého dne a přežije nepřízeň počasí.

Ozdobit můžete nejen jedličku či smrček na terase, ale velmi efektní jsou i holé ovocné nebo jiné listnaté stromy. Zvolte kontrast – černá silueta opadaného stromu a k tomu jednoduchý bílý či stříbrný řetěz nebo perličky na vlasci. To úplně stačí.

Venkovní světelné řetězy

Jestli jste se ale rozhodli pro venkovní světelné efekty, vybírat můžete přímo donekonečna. Rampouchy, řetězy, lampičky, slavobrány, světelné sítě na stromy, osvětlení domovních dveří, vrat a plotů. Nechte stranou kýče a prozkoumejte vzhledově vyhovující výrobky z hlediska bezpečnostního. Protože jde o elektrickou instalaci a navíc v zimním exteriéru, je potřeba vybírat kvalitní výrobky s certifikátem.

Autor: archiv Preferujte odolné LED světelné zdroje s dlouhou životností a nízkou spotřebou. Řetěz pro interiérové použití nikdy neinstalujte venku! Světelné efekty na zahradě pak zhasněte přes noc, a když odjíždíte mimo domov. Na vodič řetězu nic nezavěšujte, mohlo by dojít k narušení pevnosti a zkratu. Řetěz po Vánocích uložte na suché místo, a pokud jej máte od loňska, zkontrolujte předem dobře jeho stav. Osvětlení a jeho části je nutné důkladně připevnit podle návodu výrobce – silný vítr může světelné řetězy a další efektní výrobky poškodit.  

Co musí balení s řetězem obsahovat

 • Název výrobce, případně i importéra
 • Na obalu řetězů musí být čitelně uveden název výrobku, jeho typ, charakteristika, napětí, příkon, délka, elektrická ochrana, jméno zkušebny
 • Návod k instalaci, provozování, údržbě a skladování v českém jazyce
 • Zda se jedná o vnitřní, nebo venkovní provedení, nebo obojí

Nekupujte, když...

 • Autor: archiv není uveden výrobce a označen typ výrobku
 • není zřejmé, zda je osvětlení výslovně určeno do exteriéru
 • chybí český návod
 • je u výrobku plochá vidlice se slabými a krátkými zásuvnými kolíčky
 • má výrobek malý průměr vodiče vánočního řetězu

Co si pohlídat u světelných vánočních řetězů

 • Klasickou vidlici pro připojení do zásuvky se standardním průměrem kolíčků (slabší kolíčky se mohou přehřívat!) s označením napětí a certifikační zkušebny
 • Snadno vyjímatelné žárovičky s kvalitní objímkou. Vše musí mít ochranu proti vodě (označení IP20 pro vnitřní prostředí, IP43 pro venkovní prostředí)
 • Pro venkovní použití průřez vodiče minimálně 0,75 mm2, musí být silnější pogumovaná izolace přívodního kabelu, vidlice s krytím minimálně IP43.

 -ag-Foto: www.profimedia.cz