Zatímco někteří mohou určitě prohlásit, že jim všechno na zahradě roste tak nějak samo, jiní se každou sezonu trápí s celou řadou chorob a škůdců, kteří si k nim na pozemek zalétávají na velkou hostinu. Proč mohou být až tak velké rozdíly ve výskytu nezvaných hostů? V čem se dělají nejčastější chyby a co se dá dělat i preventivně?
Upravený ekosystém
V přírodě je to tak prostě zařízeno, každý organismus má i svého predátora, který na něm parazituje nebo se jím rovnou živí. Když si navíc představíme zahradu, která je sama o sobě nepůvodním a dost upraveným ekosystémem, kde je toho opravdu hodně „k snědku“ nejen pro nás, ale i pro další strávníky, máme jednoznačnou odpověď na to, proč tu bývá takový problém se škůdci.
Zahrada je totiž pro ně jako stvořená, roste tady spousta rostlin na malém prostoru, navíc se tu nemusí všem rostlinám tak úplně dařit.
Stačí si jen přiznat, že někdy neodoláme nabídce v zahradních centrech a domů si přineseme rostlinu sice nádhernou, ale už předem víme, že se jí na naší zahradě nebude dařit. Jenže risk nemusí být vždycky zisk.
Choroby a škůdci
Množství rostlinných chorob a škůdců se navíc v posledních letech výrazně zvýšil, může za to všeobecně celosvětová propojenost a zavlečení těchto nezvaných hostů i spolu s dováženými rostlinami.
Nemusejí jimi nutně být jen rostliny určené pro výsadbu, ale i třeba již sklizená zelenina nebo ovoce. Šíření chorob je pak jen otázkou času.
Cizokrajní škůdci v našich podmínkách často nemají přirozené predátory, takže mají dost velkou převahu. Stejně tak většinou chvíli trvá příprava i účinného přípravku na potlačení nové choroby.
Pravdou ale je, že si za některé problémy můžeme sami. Ochrana rostlin přitom může mít hned několik podob. Některé z nich jsou velice účinné, a navíc i ekologické.
Pojmenujte problém
Tím problémem je samozřejmě škůdce nebo choroba, která se projevila na rostlinách, ale stejně tak je potřeba si hned ujasnit, proč tento problém vůbec nastal.
Je to tím, že na zahradě roste rostlina, které se tu vůbec nedaří? Nebo jste v minulých letech používali postřiky na syntetické bázi tak neuváženě, že už na nic nezabírají? Možností je spousta, pokud si ale na tyto dvě věci dokážete odpovědět, jste na nejlepší cestě k řešení.
Toužíte po zdravé zahradě i vy?
- Jak kombinovat druhy rostlin
- Bohatá nebo chudá zálivka
- Umístění na slunci a v polostínu
- Prevence na prvním místě
- Využití kompostu
- Pomoc aromatických rostlin
- Chemie nemusí být nepřítel
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v listopadovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 19. října.
Zdroj: Dům & Zahrada