Vybrat můžete jak ze skvělých přírodních dřevin, tak i z těch umělých. Obojí může mít takové vlastnosti, že sestavu budete moci nechat venku celý rok.

Dřeviny

aling:right Ten, kdo dává přednost nábytku ze dřeva, pak jistě nesáhne vedle, když zvolí sestavu z teakového dřeva. Patří totiž mezi tvrdé a odolné materiály, které beze změn odolávají každému počasí. Jeho typická barva je hnědá až medově nazlátlá, může mít i šedý nádech. Konečný barevný efekt je závislý nejen na napuštění materiálu teakovým olejem, ale i na způsobu broušení hotových dílců. Údržba je nenáročná, nábytek stačí otřít navlhčeným hadříkem po létech dřeva a jednou za pět let ho napustit teakovým olejem. Přestože teakové dřevo patří k finančně náročnějším, počáteční vyšší investice se rozhodně vyplatí. Odolný materiál totiž bude dobře sloužit dlouhá léta. Ostatně takové parametry splní i jiné sestavy vyrobené z jiných exotických dřevin, mezi oblíbené patří například eukalyptus. Vybírat ale můžete i z domácích dřevin, nejčastěji je nábytek vyráběn ze smrku, borovice nebo dubu. A to jak z jejich masivu, tak dýhovaný. Tento typ nábytku je zpravidla lakovaný, případně napuštěný oleji. Přesto by se měl na zimu ukládat pod stříšku, i tak ovšem počítejte s tím, že povrchovou úpravu je třeba jednou za dva až tři roky obnovit. Při koupi se soustřeďte na spojovací materiál, který by měl být z odolného nerezu. V jiném případě počítejte časem s jeho znehodnocením.

Nábytek z plastu

Široké využití a příznivá cena proměnily plast v nesmrtelný materiál, jehož neekologické chápání jsme vyřešili pomocí třídění a následné recyklace. Jeho velmi dobré vlastnosti pak umožňují z něj vyrobit nábytek, který je možno celoročně nechávat pod širým nebem. Ostatně i jeho tvary a provedení jsou natolik estetické, že existují ti, kteří ho v zimním období používají v interiéru. Jeden z prvních plastových materiálů věrně napodobující přírodní ratan získal název hularo. Jde o pružný polyetylen, protlačovaný tryskami různých tvarů za vysoké teploty. Je téměř nezničitelný, odolává venkovním vlivům včetně UV záření, vydrží teploty od -30 do +60 ºC a snadno se udržuje. Pro uživatele má další význam – lze barvit, takže je tohoto elegantního materiálu k dostání široká škála odstínů. Hularo patří k finančně náročnějším produktům, bylo otázkou času, kdy se mezera v poptávce vyrovná. Světu byl představen levnější materiál se srovnatelnými vlastnostmi – mirotex a wicker. Oba se vyrábějí z polyetylenu. K výpletu sedáků a opěradel židlí a křesel se používá další z umělých materiálů - wittex. Základem pro výrobu se stal polyester a výsledek? Získáme elegantní bužírku s dokonalými vlastnostmi. Na trhu najdeme i další nábytek z umělých materiálů, o jejichž názvu se výrobce nezmiňuje, pro konečného spotřebitele je ovšem důležité, že odolá nepříznivému počasí a navíc bývá i za příznivé ceny.

Nábytek z kovu

Jednou z dalších možností je zahradní nábytek z kovu. Může být zdobný a lakovaný, nebo naopak s velmi jednoduchou a odlehčenou konstrukcí. Výběr se řídí celkovým pojetím zahrady. Při výběru se soustřeďte na kvalitu materiálu, kterému by neměla vadit nepřízeň počastí, a váhu. Nikdo přeci nestojí o zbytečně těžkou židli, která by při nechtěném pádu mohla dokonce i někoho zranit. Z toho důvodu se používají odlehčené moderní materiály, častokrát doplněné látkou. Ta je odolná vůči slunečním paprskům, rychle schne a bývá velmi příjemná na dotek.

Ratan a ti další…

Oblibě se těší nábytek z ratanu, proutí, bambusu, hyacintu nebo banánového listí. Mají rozdílné vlastnosti, což je patrné na výsledném vzhledu a možnostech použití. Zatímco ratan je pružný a poddajný, takže z něj můžeme mít nábytek s nádechem orientu, ale i v ryze evropském pojetí. Na pohled podobné proutí je za přijatelnější cenu, zato kvalitou a trvanlivostí ratanu dost vzdálené. Hodí se zejména na terasy nebo pod přístřešek. Lehký deštík zase nevadí bambusu. Je na něj totiž zvyklý z Indonésie, kde roste. Nábytku z bambusu sluší větší prostory, protože robustně působící sestavy potřebují dostatek místa. Rozhodně však nábytek z těchto materiálů příliš nemáčejte a už vůbec nesprchujte. Mohlo by dojít ke vzniku plísní.

Foto: archiv firem