Nabízeny jsou už několik let, ale až v poslední době je jejich svit dostatečný, takže některé typy dokonce nahradí klasickou venkovní lampu.

Solární svítidla

Nepřehlédnutelnou předností solárních svítidel je absence elektrických kabelů. Jejich hlavní součástí je totiž fotovoltaický solární panel, kterým je přijímáno sluneční záření a ve kterém se proměňuje na elektrickou energii. Ta je uchovávána v samodobíjecích akumulátorech. Jako zdroj osvětlení slouží v naprosté většině LED diody, které mají mimo jiné velmi nízkou spotřebu energie a dlouhou životnost. Samotná lampa je vybavena senzory pohybu a senzory reagujícími na stmívání.

Nabízeny jsou různé velikosti, nízké stojací provedení určené k postavení na zem nebo vyšší stojací provedení, které se zapichuje do země, přičemž existují různé výšky. Solární lampy se mohou integrovat také do země nebo je možno je přichytit ke stěně (nástěnné provedení).

Díky zkvalitnění svitu LED diod můžeme tato svítidla používat samostatně, přičemž můžeme počítat, že vydrží svítit pět a více hodin, za předpokladu, že se budou nabíjet minimálně šest hodin.

Základní pravidla

Pod širé nebe je nutné volit svítidla vyrobená z odolných materiálů. Jedině tak totiž vydrží svítidlo letní vysoké teploty, podzimní déšť, vítr a zimní mrazy. Nesáhneme vedle, zvolíme-li svítidlo z vysoce odolného plastu, vhodné je i speciální tvrzené sklo a některé typy kovů (např. hliník, nerez). Každá lampa určená k venkovnímu užití má od výrobce označení vypovídající o odolnosti označené písmeny IP. Platí, že odolnost vůči atmosferické vlhkosti je značena IP 43, patří sem lampy umístěné pod stříškou, např. altány, balkony apod. Šikmo stříkající voda má označení IP 55, tyto lampy mohou být umístěny volně v zahradě, nevadí jim déšť ani sníh. Přelévání vody má značku IP 65 a víc, tato světla se instalují například do bazénů, vodních nádrží aj.

Kombinace, které se hodí

Na terasy a balkony si pořizujeme taková světla, která tu při pobytu nebudou překážet. Na příjezdové komunikace, k cestičkám, mezi záhony, zeleň v zahradě a konečně i k samotnému domku volíme světla, která zajistí bezpečný pohyb po pozemku, umocní krásu zeleně nebo upozorní na zajímavý detail architektury domu.

Ideální je kombinovat nástěnná, sloupková i zemní svítidla, aby se svit vzájemně doplňoval. To je praktické i v zimním období, kdy některé ze světel mohou být schovaná pod sněhem. Tehdy vypomáhají okolní modely. Pokud zeleň není ještě vzrostlá, je nutné pamatovat na budoucnost a lampy instalovat podle toho, jak očekáváme, že se bude v následujícím období měnit.

Foto: archiv firem