Zahradní zídky jsou kromě stromů, květin a keřů často nejvýraznějším zahradním prvkem. Jejich stavba přitom nemusí být složitá a často ji zvládnou majitelé zahrady vlastními silami. Při výběru je dobré vzít v úvahu styl zahrady, její rozlohu, druhy rostlin i vzhled domu. Jaké druhy zahradních zídek vlastně existují?

Přírodní materiál vítězí

Odborníci se přimlouvají za výstavbu zídek z přírodních materiálů, které v prostředí zahrady vypadají nejlépe a nejpřirozeněji. „Je-li to možné, zvolte na stavbu zídky přírodní materiál v jeho přirozené nedobarvované podobě. Když to bude beton, použijte čistý litý nebo přirozeně šedé hladké betonové cihly. Vyhněte se svahovacím betonovým tvárnicím a dílcům. Křečovitě se tváří jako kámen, ale vůbec se jim to nedaří,“ doporučuje zahradní architekt Ferdinand Leffler z ateliéru Flera.

Typy zahradních zídek

Suchá zeď – tyto kamenné zídky jsou stavěné bez použití malty nebo jiných spojovacích materiálů a drží pouze vlastní vahou. Časem získají krásnou patinu a možná také trošičku jiný tvar. Drobné změny polohy kamenů či drolení ovšem nejsou na škodu, příroda se zídkou prostě trochu pracuje, ale na kráse ani funkčnosti jí to neubírá. Suché zídky dokážou s přehledem zajistit v zahradě svah. Na stavbu jsou vhodné kameny typu granit, pískovec, rula, kvarcit, a pokud jsou mrazuvzdorné, tak i vápenec a slepenec. Kámen by se měl dát štěpit, opracovávat a měly by na něm být ložné plochy (plochá místa).

Gabiony – gabbione znamená v italštině velkou klec a gabiony velkou klec vskutku připomínají. Jedná se vlastně o konstrukce z masivního pozinkovaného drátu naplněné kameny. Jsou vzhledově neutrální, mohou mít různé tvary i funkce – poslouží jako svahové i opěrné zdi, protihlukové zábrany i pohledové clony. Navíc jsou cenově dostupnou alternativou zdí z betonu a tvarovek.

Zeď z designových tvarovek – vytvoří vkusnou opěrnou zeď i zahradu na výšku v jednom. Tyto tvarovky jsou vyráběné na míru z betonové směsi, a zídku tak lze udělat přesně podle požadavků terénu. „Propojili jsme technické řešení s ekologií. Tím, že se v tvarovkách zachycují srážky, v nich lze pěstovat okrasné i užitkové rostliny jako na záhonech,“ vysvětluje Jiří Bužek ze společnosti Origami Wall, dodavatele tohoto originálního řešení propojujícího zajištění svahu, okrasnou zeď i vertikální zahradu v jednom.

Dřevěné zídky – možná máte pocit, že dřevo v exteriéru příliš nevydrží, ale opak je pravdou. Musíte jen vybrat správné dřevěné prvky. Existují dřevěné systémy, které jsou vyrobené z houževnatých severských stromů a po ošetření tlakovou impregnací vydrží i nepřízeň počasí. Tyto zídky nepotřebují výkopy ani betonovat základy, mohou stát i ve svahu a na nepevném podkladu. „Bloky se prodávají v pěti velikostech v odlišných délkách. Montáž zvládne prakticky každý, k dispozici je i konfigurátor,“ říká Jaroslav Berger ze společnosti Woodblocx, která takové systémy dodává.

Zdroj: idnes.cz/hobby, pěknébydlení.cz