V minulých letech si lidé kupovali nemovitosti zejména pro vlastní užívání, nyní přibývá těch, kteří si tímto způsobem chtějí vhodně uložit finanční prostředky. K nejžádanějším lokalitám patří Španělsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Řecko či USA.

"Zatímco v dřívějších letech si nemovitosti pořizovali hlavně úspěšní podnikatelé, vyžadující luxusní nemovitosti pro vlastní bydlení, v posledních měsících přibývají kupující ze středních vrstev," řekla dnes novinářům Ivana Balková ze společnosti Mediterránea Real Estate Investments. Tito lidé hledají standardní apartmán či domek u moře k trávení prodloužených víkendů či dovolené ve vlastním. Stejně tak podle ní roste počet těch, kteří chtějí v nemovitosti zhodnotit kapitál.

Na řeckých ostrovech se starý kamenný dům či ruina dá pořídit údajně od 30.000 eur (855.000 Kč), renovace je však poměrně drahá. Po rekonstrukci stojí dům od 80.000 eur (2,3 milionu Kč). Ve vyhledávaných lokalitách se pak ceny vil na nejlepších místech pohybují od milionu eur (28,5 milionu Kč). K nejoblíbenějším ostrovům patří Korfu, Kréta či Rhodos.

Levněji lze najít nemovitost ve východní Evropě, například v Rumunsku či Bulharsku, uvedl pro ČTK generální ředitel AAAByty Petr Illetško. Cena v těchto oblastech poroste, podle něj tak jde o dobrou investici. Dodal, že vedle nemovitostí u moře viditelně roste poptávka i po bydlení v Alpách.

Podle zkušeností realitního serveru a internetového tržiště nemovitostí InOcean v současnosti dominuje poptávka o chatu u moře. "Bungalov či apartmán se například v turisticky atraktivním Španělsku dá pořídit už za 110.000 eur (zhruba 3,1 milionu Kč)," uvedl ředitel serveru Petr Wimmer. Pokud chatu majitel nevyužívá, dokážou realitní kanceláře zprostředkovat její pronajmutí. Ceny za pronájem se pohybují podle sezony od 250 do 900 eur (7100 až 25.700 Kč) za 14 dní pobytu.

Zájem o koupi bytu či domu v zahraničí podle Wimmera bude dál růst. "Troufám si odhadnout, že v horizontu příštích deseti, 15 let bude zájem Čechů srovnatelný se standardy zemí Evropské unie," uvedl. Do důchodového věku se v té době bude blížit generace, která v době listopadové revoluce bylo třicet - tedy nebyla výrazně zasažena pokusy o socialismus - a zvykla si cestovat i žít v cizině a je i jazykově vybavená.

Zdroj: ČTK