Vypravíme se za ním do holandského města Amsterodam, konkrétně na ostrov Zeeburgereiland, kde jej navrhla a nechala postavit firma GG-Loop. Investor chtěl postavit něco nového, neotřelého, elegantního. Ale také něco, co by bylo zdravé a přírodní. Architekt Giacomo Garziano tak rok chodil kolem pozemku a sledoval, jak se pohybuje slunce. Také zkoumal okolí, sousedy, náladu na ulici. Výsledek ztvárnil do domu s takzvaným biofilním designem.

Základem je dřevo, které se prolíná jak exteriérem, tak interiérem, a to v množství opravdu mohutném. Uvnitř najdeme CLT panely a překližkové plochy stěn, ale i schodiště nebo zajímavé vnořené krabice kuchyní, zvenku pak má fasáda svislé laťování s různými průhledy. Ty právě reagují na slunce. Latě jsou různě natočené, takže v závislosti na ročním období více či méně stíní interiér. Průhledy pak fungují jako oči, kterými se může kdykoli, kdokoli dívat na svět nebo na záliv.

Foto: Francisco Nogueira Autor: Oficiální zdroj Foto: Francisco NogueiraAutor: Oficiální zdroj

Dřevo ale není skládáno přísně do geometrických tvarů. Naopak. Rovných linek tu najdete jen málo. Plynulé organické vlny vytváří živý organický prostor, ve kterém se dobře žije. Ostatně i půdorys dvou bytů, které v domě jsou, není typický. Vychází právě z toho, jak často v každodenním životě ty které prostory obýváme, co nejvíc využíváme a jaké vůči nim máme požadavky.

GG-Loop využili silné námořní historie Holandska a celý projekt je tak jakousi oslavou stavby lodí. Základem je kovový rám, který pak je dřevem opláštěn v prvotřídní, takřka námořní kvalitě. Ostatně dům se jmenuje Freebooters, což je starý název pro lidi, kteří se spojili, aby hledali na moři a v dálkách nová dobrodružství a místa k životu.