Domovem mancinely obecné je tropická Amerika a na první pohled působí zcela nenápadně a neškodně. Botanicky patří do čeledi cypřišovitých a dorůstá do výšky 10-15 metrů. Je bohatě větvená, má charakteristické vejčité listy s lesklým povrchem a jejími plody jsou peckovice. Tyto zelené plody lákají k ochutnání, připomínají totiž malá jablíčka. Ve skutečnosti se však jedná o silně jedovatou rostlinu, které je lepší se obloukem vyhnout.

Vše, co potřebujete o tomto jedovatém stromu vědět, se dozvíte také v tomto videu:

Zdroj: Youtube


Strom plný jedu

Čím je mancinela tak nebezpečná? Ve všech částech – tedy v kůře, listech i plodech – obsahuje mléčnou bílou šťávu, která je silně toxická a alergenní. Už při letmém kontaktu s pokožkou způsobuje závažné zdravotní komplikace. A nejde jen o konzumaci drobných plodů – stačí se jen dotknout kůry nebo listů a na pokožce se záhy utvoří popáleniny a puchýře. O účincích mancinely věděli už původní domorodci, kteří šťávu využívali k výrobě jedových šípů a ke stromu přivazovali své zajatce. K jejich obětem patřilo i několik španělských dobyvatelů.


Moderní medicína

I v současné době platí, že na mancinelu je třeba si dát pozor – v oblíbených turistických oblastech jsou umístěna u stromů výrazná varování. V některých regionech je i záměrně kácena. Přesto však někdy k otravám dochází – nejčastěji konzumací plodu nebo během dešťů, kdy strom neznalým jedincům slouží jako úkryt a šťáva stékající spolu s kapkami způsobí na pokožce alergickou reakci. Přesto ale k fatálním otravám nedochází – obvykle mají mírný průběh, nebo si s nimi poradí moderní medicína.


Může být i užitečná

Navzdory nebezpečí, které představuje, nabízí strom i pozitivní využití. Díky rozsáhlému kořenovému systému například sloužil ke zpevnění břehů proti erozi. Dřevo mancinely je velmi pevné a trvanlivé, má tmavě hnědou barvu a zajímavou černou kresbu. Po důkladném vyschnutí, které ho zbavilo jedu, tak už od koloniálních dob sloužilo k výrobě nábytku a obložení. A i samotný jed může být při správném dávkování užitečný – používá se například při léčbě elefantiázy.


Zdroj: epochalnisvet.cz, www.ireceptar.cz