Slunce svítí celé dny a vaše zeleninová zahrada (nemluvě o trávníku) vysychá? I když máte po zahradě rozestavěné sudy s vodou, jsou prázdné? Nezbývá vám nic jiného, než používat vodu z vodovodu? Pak vám řekneme, jak to udělat, aby se vám zalévání vaší zahrady neprodražilo víc, než je nezbytně nutné.
Zalévejte jen ráno nebo večer
V létě zahradu zalévejte buď brzy ráno, nebo pozdě večer. Ve chvílích, kdy slunce nebude nejsilnější. Rostliny nedostanou při zalévání teplotní šok, vodu navíc lépe využijí. Večer či ráno se voda dostane ke kořenům, zatímco dopoledne by se rychle vypařila přímo z půdy. Většinu rostlin zalévejte ke kořenům, nikdy ne na listy.
Podívejte se, jak na zalévání zahrady pro začátečníky:
Nezapomínejte mulčovat
V horkých dnech půda rychle vysychá – a tomu chcete zabránit. I proto se snažte udržet půdu vlhkou co nejdéle. Pomůže vám mulčování. Záhony pokryjte vrstvou posekané trávy, kompostu či kůry. Díky mulči nebude zemina prosychat tak rychle.
Záhonům zajistěte stín
Záhony umístěné ve stínu udrží vláhu snáz než záhony na přímém slunci. I proto jim zajistěte alespoň částečné zastínění. Použít můžete jutu, rákosovou rohož a další.
Zálivka na míru vaší zahradě
Zatímco jeden zalévá jednou týdně a pořádně, jiný zalévá každý den a trochu. Neřiďte se však svými pocity, ale potřebami rostlin. Zálivku byste měli upravit také podle typu půdy na vaší zahradě.
Plevelů se pravidelně zbavujte
Odstraňování plevelů ze záhonů nebaví nikoho, bohužel je to nutnost. Je zbytečné zalévat plevel, který bude nasávat vodu, kterou mohla mít zelenina rostoucí vedle. Plevel vytrhávejte pravidelně.
Zdroj: gardendesign.com, gardenbetty.com