Konec podzimu by měl znamenat začátek zimního spánku všem rostlinám. V první chvíli to tak i opravdu vypadalo – krajina byla bílá, takže i vaši zahradu pokrývala sněhová pokrývka. Sníh však dlouho nevydržel, to samé platí o teplotách, které jsou vyšší než obvykle v tuto dobu.

Zima bez sněhu znamená zalévání

Stromy, které shodily listí, můžete nechat odpočívat až do jara. Ale všechny zbývající stálezelené, tuholisté, exotické nebo vytrvalé druhy mají k pořádnému zimnímu spánku daleko. Ačkoliv jsou trochu v útlumu, stále rostou. To znamená, že potřebují vodu, bez které by mohly uschnout.

Zalévání zahrady v lednu Zalévání zahrady v lednu Autor: shutterstock.com

Letošní mírná zima ohrožuje zejména stálezelené a neopadavé keře a stromy. Patří sem okrasné jehličnany, živé ploty z tújí, rododendrony, ale také skalníky. Vláhu potřebují také samostatně stojící kousky, případně druhy, do nichž se opírají sluneční paprsky. V zimě je zalévání potřebné – ale ne v době, kdy zahradu pokrývá ledovka či sněhová závěj.

Zalévejte při teplotách nad nulou

Pokud se rozhodnete zalévat zahradu v zimě, zjistěte si, jaké teploty budou panovat následující den. Zahrada se zalévá v případě, kdy jsou teploty nad nulou. Voda se v zimě vsakuje do půdy pomaleji. Pokud byste zahradu zalili v jeden den, kdy by byly teploty nad nulou, a další den mrzlo, znamenalo by to katastrofu. To, zda můžete zalévat, poznáte snadno. Dloubněte rýčem do půdy. Když nebude půda jako beton, můžete zalévat.

Čtěte také

Eukalyptus

Čtěte také

Vypěstujte si doma eukalyptus, aby se vám lépe dýchalo

V zimě potřebujete méně vody než v létě. Většinou stačí 3 až 5 litrů vody na strom či keř. Nezalévejte kmen, ale místa kolem. Vodu používejte vlažnou. Zalévejte v nejteplejší části dne. Zalévat stačí zhruba jednou za dva týdny.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, ceskestavby.cz