„Moderní doba spojená s tepelnými čerpadly, plynovými kotli či solárními panely v nás vytváří mylný dojem, že dostupná energie je samozřejmost a klasické spotřebiče na pevná paliva nejsou potřeba. Ve skutečnosti se však stáváme jen čím dál tím víc závislejší na dálkových dodávkách či technických zařízeních. Stačí obyčejná závada, odstávka či kalamita a domácnost se ocitne zcela bez zdroje tepla. To může být v zimě velice nepříjemné,“ říká Libor Seidl, expert na komínové systémy.

Rezervní komín je jistota

V poslední době se sice v oblasti novostaveb rodinných domů odehrává cosi jako renesance lokálních topenišť, a to zejména z designových důvodů. Řada stavebníků však v kamnech či krbu nevidí přidanou hodnotu a například kvůli stísněným dispozicím se raději omezí na jediný primární zdroj tepla. Zodpovědnější by však bylo nechat si navrhnout alespoň univerzální rezervní komín, který by počítal s možností budoucího napojení spotřebiče. „Náklady na vybudování rezervního komína se pohybují v řádech desítek tisíc korun, ve vztahu k celkové pořizovací ceně nemovitosti tedy nejsou zase tak dramatické – běžně činí pouze 1-3 %. Vybudovat toto zařízení již v rámci novostavby je rozhodně levnější a technicky jednodušší a spolehlivější než dodatečná konstrukce,“ upozorňuje Libor Seidl.

Instalace kamen a komína:

Zdroj: Youtube

Štěstí přeje připraveným

Na univerzální rezervní komín lze napojit prakticky libovolný spotřebič na pevná paliva. Jeho kouzlo spočívá především v tom, že dopředu řeší časově nejnáročnější pasáž spojenou s vybudováním systému pro odvod spalin. Rychlá instalace doplňkového spotřebiče paliv již pak může být záležitost jediného dne. Naproti tomu postavit narychlo odvod spalin je v zimě prakticky nemožné, protože firmy, které instalují komínové systémy, bývají velmi zaneprázdněné.

Nerez i keramika

S ohledem na výše uvedené informace není žádným překvapením, že v některých zemích je rezervní komín povinný ze zákona a majitel s ním musí počítat při výstavbě domu. V České republice tomu tak zatím není, ovšem některé stavební úřady vyžadují, aby byl komín součástí projektu. „Dnes existuje řada univerzálních komínových systémů. Pro spotřebiče na pevná paliva jsou nejvhodnější ty s kvalitní keramickou vložkou, na které lze takové spotřebiče s jistotou připojit. V případě vestavby komína do již hotového domu se pro snadnější montáž dobře uplatní i komíny s nerezovou vložkou. V každém případě je vždy potřeba se při volbě i návrhu komína poradit s odborníky.

Nezávislá domácnost

Rezervní komín je jedním z předpokladů pro tzv. energeticky nezávislou domácnost. Zjednodušeně řečeno jde o takovou domácnost, která disponuje vlastními zdroji energie, a tudíž není závislá na dálkových dodávkách. V užším významu se hovoří pouze o tepelně nezávislé domácnosti. V této souvislosti je však důležité zdůraznit, že energetická nezávislost nutně neznamená úplné odstřižení od dálkových dodávek. Klíčové by mělo být to, zda existuje alternativní vlastní zdroj, který nezávislost umožňuje.

Zdroj: thespruce.com, csia.org