Autor: archiv Stavíte nový dům nebo rekonstruujete byt a hledáte nové vhodné materiály pro obložení koupelny nebo optické rozdělení místnosti? Sklo je tak starý materiál, že ho z podobných úvah často vyřazujeme už zcela automaticky… A to je veliká chyba. Proč sklo? Sklo se stalo nejen módním, ale také velice praktickým stavebním doplňkem interiéru. Používá se nejčastěji jako dělicí prvek nebo obkladový materiál. S ohledem na zvolenou barvu a její sytost může vnést do prostoru pocit světla, vzdušnosti, čistoty a jistou mírou odrazu také místnost opticky zvětší.

Dělicí příčka Autor: archiv Skleněné desky se nemusíme bát, ani pokud by měla stát volně v prostoru a opticky rozdělovat místnost. Řešení je používáno nejen v koupelnách, ale často také jako forma optického oddělení kuchyně od hlavního obytného prostoru. Sklo se v takovém případě používá dvojité. Obě části jsou slepeny silikonem a deska je kotvena k podlaze a ke stropu nejčastěji v hliníkových profilech tvaru U a fixována rovněž silikonem. Vysokou míru bezpečnosti zajišťuje fakt, že sklo je tvrzené. To je také důvod, proč jeho opatření různými otvory není právě levné.

Kuchyň Autor: archiv Prostor na zdi za pracovní deskou byl až dosud nejběžnějším způsobem využití skla. Nejčastěji ho dodává samo kuchyňské studio, a toto řešení je nejpraktičtější z hlediska využití záruky. Sklo je praktické na údržbu, ale je třeba počítat s nutností řešení umístění zásuvek. Pokud by měly být právě na skleněné desce, předpokládají vytvoření otvoru v ceně přibližně tisíc korun.

Koupelna Stěna obložená sklem byla ještě donedávna k vidění pouze v hotelových pokojích. V současné době je stále běžnějším řešením i v bytě. Výsledek je většinou elegantní a vypadá draze. Málokdo však ví, že je v důsledku levnější než klasický obklad. Skleněné desky široké přibližně metr bývají umisťovány jako souvislý pás až ke Autor: archiv stropu. Také zde narazíme na nutnost vytvoření otvorů a umístění například vodovodních baterií. Lze to však obejít kombinací skla a obkladu v jediném prostoru. Sklo může být použito na několika místech, kde není stěna narušena, a tam, kde je zavěšena toaleta, umyvadlo atd., se dá aplikovat velkoformátový obklad například šedé barvy. Jedná se o značně efektní řešení.

Náklady Tvrzené sklo je na českém trhu nabízeno v ceně dva až tři tisíce korun za metr čtvereční včetně práce. Zdá se, že například keramický obklad vyjde levněji. Srovnáváme-li ale sklo s Autor: archiv velkoformátovými kalibrovanými obklady a vezmeme-li v úvahu cenu jejich obložení a vyspárování i to, že se jedná o velice hrubý mokrý stavební proces, zjistíme, že sklo vítězí.

Navíc skleněnou desku lze instalovat i v hotovém interiéru, aniž by byl jakkoliv poškozen. Dodavatelská firma vše sama zaměří a při následné instalaci používá pouze zmíněný silikon, což je práce zcela čistá. Sklem je tedy možné vyřešit celou řadu problémů, které nám unikly v době budování samotného bytu, a přesto nepůsobí jako řešení dodatečné ani nouzové. 

-jop-Foto: www.isifa.com, Iveta Kopicová, Alnus, Duravit