Venkovní, nebo vnitřní stínění oken?

Rozhodujete se, jaká varianta stínění oken je pro vás lepší? Vnitřní i venkovní stínění má každé něco do sebe. Záleží především na tom, jaké finance máte na stínění připravené. Vnitřní stínění je levnější variantou, která s sebou nese výhody i nevýhody. 

Vnitřní látkové stínění se hodí například do nájemních bytů, světlé barvy zklidňují a projasňují interiér Vnitřní látkové stínění se hodí například do nájemních bytů, světlé barvy zklidňují a projasňují interiér Autor: Climax.cz

Vnitřní stínění oken 

Díky své ceně jsou oblíbenou variantou vnitřní žaluzie. Snadno se instalují, jsou také lehké na ovládání a mají dlouhou životnost. Skvěle sednou na menší okna, střešní okna nebo výškové budovy.

Předokenní žaluzie snižují teplotu v interiéru až o 10 stupňů Předokenní žaluzie snižují teplotu v interiéru až o 10 stupňů Autor: Climax.cz

Kam se hodí vnitřní žaluzie?

 • Technické místnosti,
 • koupelny a toalety, 
 • prádelny,
 • nájemní byty.

Oproti vnitřním žaluziím je pořizovací cena předokenních žaluzií mnohem větší, ale s tím se také pojí delší životnost a odolnost. Venkovní žaluzie navíc vaše okna ochrání i před vlivy počasí. Perfektně zabrání přehřátí interiéru a umí snížit teplotu v místnosti až o 10 °C. V zimě zabrání i tepelným ztrátám.

Kam se hodí předokenní žaluzie?

 • Okna rodinných domů,
 • větší prosklené plochy,
 • administrativní budovy,
 • nízkoenergetické a pasivní domy.

Vnější stínění oken: rozdíl mezi roletami a žaluziemi 

Zvažujete, zda do bytu nebo domu pořídit venkovní rolety, nebo dát přednost žaluziím? Málokdo ví, jaké jsou skutečné rozdíly a výhody těchto dvou rozdílných typů stínění. 

Předokenní rolety vytvoří dokonalou tmu

Mezi největší výhody venkovních rolet patří jejich schopnost naprosto zatemnit místnost. Lze je zatáhnout na doraz a do interiéru nepronikne ani nejmenší proud světla. Navíc slouží jako skvělá bariéra proti hluku. Perfektní volbou jsou pro domy, které jsou blízko hlučné komunikace. 

Předokenní rolety umožňují úplné zatemnění místnosti a brání pronikání hluku Předokenní rolety umožňují úplné zatemnění místnosti a brání pronikání hluku Autor: Climax.cz

Venkovní žaluzie umožní větrání

Venkovní žaluzie zastaví paprsky ještě před okny a díky naklopení lamel můžete zároveň větrat a regulovat množství světla v domě. Vybírat můžete různé druhy lamel podle vašich potřeb a možností. Nejlepší a cenově dostupnou variantou jsou žaluzie Z-90 Noval, které se pyšní dokonalým dovíráním lamel. 

Stínění z látky? Screenové rolety jsou ideálním řešením pro terasy

Vyhledávaným řešením pro stínění oken jsou látkové rolety, které vás ochrání nejen před sluníčkem, ale i cizími pohledy. Jsou mnohem modernější než tradiční záclony či závěsy. Výhodou je nižší pořizovací cena oproti hliníkovým roletám a žaluziím a také snadná údržba. 

Vnitřní látkové rolety stačí jen vysát na nízký výkon nebo použít jemný mýdlový roztok. Manipulace je snadná a tichá, navíc lze rolety opatřit dětskou pojistkou či nastavit řetízek tak, aby na něj dítě nedosáhlo. Ovládat je však lze i díky modernímu elektrickému pohonu. 

Venkovní látkové rolety – screeny – jsou vyrobené z kvalitních materiálů a oživí exteriér každého domu Venkovní látkové rolety – screeny – jsou vyrobené z kvalitních materiálů a oživí exteriér každého domu Autor: Climax.cz

Pokud se ale nechcete vzdát výhod venkovního stínění, pak vás potěší, že látkové stínění si můžete pořídit i v podobě předokenních rolet. Jedná se o tzv. screenové rolety, které jsou vyrobeny z kvalitního a odolného materiálu. Díky tomu plní všechny funkce venkovního stínění - brání pronikání slunečního záření v létě, ochlazují interiér a v zimě chrání okna před chladem. Na výběr pak máte z pestré barevné škály látek. 

Screenové rolety jsou také chytrým řešením pro terasy a pergoly, u kterých najdou využití nejen jako boční stínění před ranními a odpoledními paprsky, ale také slouží jako ochrana proti větru

Do ložnice rolety den a noc, do dětského pokoje pastelové barvy

Různé typy žaluzií a rolet se hodí také do různých místností v domě. Speciální řešení přináší roleta Varieta Zebra v provedení den a noc, na které se střídají plné a průsvitné pruhy. Díky tomu si jednou roletou zajistíte dostatek soukromí přes den i úplné zastínění místnosti během noci. Oceníte ji proto zejména v ložnici, pracovně či obývacím pokoji.

Do dětského pokoje volte vnitřní rolety s moderním vzorem nebo v barvě, která bude ladit s nábytkem. Skvělou volbou jsou klidnější barvy v podobě světlemodré nebo zelené, které podporují soustředění u dětí. Žlutá, meruňková nebo růžová barva rolet zase povzbudí u dětí bystrost a dodá jim motivaci k plnění úkolů – ať už při hraní nebo učení.

Rolety den a noc vynikají moderním designem a zajistí vám soukromí po celý den Rolety den a noc vynikají moderním designem a zajistí vám soukromí po celý den Autor: Climax.cz  

Barvy rolet podle místností:

 • Dětský pokoj – použijte zklidňující barvy modré, růžové či světlezelené až žluté.
 • Kuchyně – sytě žlutá, červená, oranžová. 
 • Kancelář – žlutá a oranžová pro podporu kreativity, zelená a modrá napomáhá k soustředění.

Aplikace poradí, jaká barva stínění se hodí k fasádě domu

Nejste si jisti, jakou barevnou kombinaci vybrat, aby stínění ladilo s domem a stalo se skutečným moderním prvkem? Barvu předokenních rolet a žaluzií můžete ladit podle:

 • fasády domu,
 • rámu oken, 
 • interiéru – podlahy, nábytku, stěn,
 • širšího okolí – příroda, okolní domy. 

Hledejte takové barvy, které budou spíše s okolím splývat, nebo naopak vybírejte kontrastní barvy k fasádě. Mezi oblíbené barvy stínicí techniky patří šedá, hnědá nebo béžová. Světlejší barvy pohlcují méně světla a více jej odrážejí, zatímco tmavší barvy méně odráží a více světlo pohlcují. 

Pokud nechcete nic nechat náhodě, společnost Climax myslí na vše. Vyvinula mobilní aplikaci, která vám stínění ukáže v reálném prostředí. Díky tomu si uděláte konkrétní představu o tom, jak bude vybrané stínění vypadat právě na vašem domě.