K zatopení suterénu může dojít v období silných dešťů, jarního tání sněhu a také v důsledku poruch instalace. Jak odstranit vodu ve sklepě? Její efektivní odvodnění zajistí odvodňovací čerpadlo. Přemýšlíte, zda je lepším řešením kalové čerpadlo, nebo čerpadlo na čistou vodu? Prozradíme vám, na co si dát při výběru zařízení pozor. Na trhu jsou k dispozici čerpadla na čistou vodu a čerpadla na špinavou vodu. Při výběru toho správného hraje důležitou roli obsah vláknitých a pevných částic v čerpaném médiu. Voda ve sklepě může obsahovat nečistoty, jako je písek, kameny, větve, listí, které s ní stékaly do zatopené místnosti.

Jak vypočítat a vybrat velikost čerpadla pro domácí použití:

Zdroj: Youtube

Co snese čerpadlo?

Průměr průchodu oběžného kola čerpadla určuje jejich přípustnou velikost, která jej nebude blokovat. Tyto informace naleznete na technickém listu jednotky. Některá čerpadla na čistou vodu umožňují čerpání vody s částicemi o průměru až 5 mm. V situaci, kdy voda ve sklepě obsahuje větší nečistoty, průchod nezajistí jejich volný transport a dojde k zablokování oběžného kola. Z tohoto důvodu je lepší volbou kalové čerpadlo s přídavným předfiltrem nebo drtičem. Tento typ zařízení je navržen tak, aby si poradil s pevnými částicemi o velikosti zrn 5 až 50 mm. Výrobci nabízejí modely čerpadel na odvodnění vybavené předfiltrem nebo drtičem.

Ocelové, nebo plastové oběžné kolo?

Pokud voda ve sklepě obsahuje písek, může dojít k poškození pohyblivých částí čerpadla. V takovém případě nekupujte výrobek s plastovým oběžným kolem. Odvodňovací čerpadlo s oběžným kolem z nerezové oceli bude odolnějším řešením.

Rychlé čerpání - kapacita a výtlak

Dva nejdůležitější parametry popisující výkon čerpadla jsou kapacita, tj. množství vody, které je schopno přečerpat za jednotku času; čím je vyšší, tím kratší dobu trvá odčerpání vody ze sklepa. Dalším klíčovým parametrem je výtlak, tj. maximální výška, do které je čerpadlo schopno dopravit kapalinu.

Pozor: vyšší výkon se vždy nerovná vyšší účinnost

Výkon čerpadel se udává v litrech za hodinu. Čerpadlo s výtlačným výkonem 15 500 litrů za hodinu se může zbavit velkého množství vody. K vyprázdnění sklepa postačí malé elektrické čerpadlo, které přečerpá až 7 000 litrů vody za hodinu. Výkon čerpadla se nemusí vždy projevit ve větší účinnosti. To platí zejména pro no-name zařízení. Jejich cena je bohužel nižší než u značkových výrobků, což často vybízí k jejich nákupu.

Zdroj: pumpsandsystems.com, guide.directindustry.com