Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je motýl, který byl označen za škůdce. Mnohem nebezpečnější než dospělý jedinec je housenka – jejich cílem jsou zejména zimostrázy a brsleny.

Jak ho poznáte

Pro tyto motýly jsou typická bílá křídla s hnědými okraji, někde mohou mít tito motýli převažující hnědou barvu. Rozpětí jejich křídel je maximálně 4 cm, proto si jich na své zahradě často ani nevšimnete. Housenky jsou zelené s černou kresbou, lesklou černou hlavou a řídkými chloupky. Jak zimostrázy, tak i brsleny začínají okusovat zevnitř.

Škůdci se v našem podnebí dokážou rozmnožit dvakrát až třikrát ročně. Zimu přežívají v pavučinách u rostliny, při teplotách kolem 7 °C začínají být aktivní.

Rostliny kontrolujte pravidelně

Zimostrázům, ale i brslenům se věnujte pravidelně – v průběhu celé sezony. Malé housenky jsou nenápadné, ale páchají velké škody. Mechanická likvidace housenek spočívá v jejich pravidelném sbírání a ničení vajíček. Je to však časově náročné.

Rostliny můžete zkusit také osprchovat silným proudem vody, pod rostlinu dejte igelit, kam housenky spadnou a budete je moct sesbírat.

Čtěte také

Čtěte také

Pestré cypřišky vás budou stoprocentně bavit

Jak se jich zbavit rychleji?

Pokud chcete mít jistotu, že se škůdce zbavíte účinně, je vhodné použít kombinovaný insekticidní a fungicidní přípravek, jako je třeba Multirose. Ten mimo jiné účinkuje i na mšice, rzi, plísně a housenky.

Zdroj: zahrada.cz, zahradkarskaporadna.cz