Listopad je poslední příležitostí, kdy můžete připravit choulostivější rostliny na zimu. Zejména holomrazy mohou nechráněným rostlinám ublížit nejvíc. Jako izolaci můžete použít různé materiály – mezi nimi nejen zeminu, ale i listí nebo netkanou textilii.

Nezáleží na tom, zda pěstujete jahody na vyvýšených záhonech, v květináčích, nebo v záhonech, způsob, jakým je zazimujete, má velký vliv na úrodu v nadcházejícím roce. Podívejte se, jak na to.

Jak množit jahodníky? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Vypletí je důležité

Nejprve jahody zbavte plevele. Vyplejte celý záhon. V případě, že jahody pěstujete na černé textilii, bude stačit odstranit plevel z otvorů v textilii a z jejich okolí. Z textilie odstraňte zbytky hlíny, aby se na ni neuchytily zbytky trávy, listí ani plevele.

Jahodníky ostříhejte

Nyní je čas na odstranění suchých a nezdravých listů. Někdy je nutné odstranit celé rostliny – v případě jejich znehodnocení. Zdravým jahodníkům odstraňte také květní výhony, nové plody vám v zimě nedozrají.

V případě, že jste jednou plodící jahody po sklizni jen ostříhali, před zimou je ostříhejte na výšku 5 cm. Dejte si pozor, abyste nepoškodili středové srdíčko. Jeho poškození by znamenalo úhyn rostliny. Pokud jste je stříhali hned po sklizni, nyní už nemusíte. Rostliny sázené v srpnu a září stříhejte méně.

Přidejte hnojivo

Jahodníky musíte na podzim vyživit. Podzimní hnojivo je vhodné aplikovat do konce října. To platí obzvlášť u jahodníků, které jste zasadili až na podzim. Zvýšíte celkovou odolnost rostlin vůči zimě. V těchto hnojivech najdete méně dusíku, ale více draslíku, vápníku a fosforu.

Nejvhodnější je organicko-minerální hnojivo na přírodní bázi. Chemií se snažte šetřit, ve větším množství by mohla zůstat v plodech.

Jak zalévat jahody v zimě

Jahodníky zalévejte až do prvních mrazů, jinak rostliny uschnou. Jahodníky můžete zalévat i během teplé a suché zimy. Jahody však mají rády teplo, proto jim ho musíte zajistit. Jahodníky vysazené na černé textilii přitahují sluneční paprsky, víc řešit nemusíte.

Jahodníky vysázené na záhonu obložte slámou, rašlovými pytli. Ke krčkům rostlin přidejte zeminu nebo kompost. V případě velkých mrazů jahodníky přikryjte chvojím nebo netkanou textilií v bílé barvě.

Zdroj: gardenerspath.com, foodnetwork.com, bhg.com