Stručný souhrn z článku:

  • Příprava oken na zimu zahrnuje kontrolu prasklin a utěsnění, čištění, aplikaci těsnicích pásek nebo pěny a izolaci skla fólií nebo dalšími vrstvami.
  • Pro sklepní okna je efektivní výměna sítěk za skleněné výplně nebo přidání odnímatelných izolačních panelů z plexiskla nebo polystyrenu.
  • Důležitá je i správná ventilace sklepa pro prevenci vlhkosti a plísní, a plánování sezónních úprav, jako je instalace a odstranění izolace podle potřeby.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Začínáme kontrolou okének, přičemž hledáme praskliny, špatné utěsnění nebo poškození. Po důkladném čištění by měla následovat aplikace těsnicích pásek nebo pěny pro utěsnění rámu okna, čímž se zabraňuje úniku tepla a vniknutí vlhkosti. Izolace skla, ať už prostřednictvím izolační fólie, nebo přidáním dodatečné izolační vrstvy, je dalším krokem. Pravidelná kontrola a údržba utěsnění a izolace jsou během zimních měsíců nezbytné.

Příprava sklepních oken na zimu:

Zdroj: Youtube

Změna letního režimu na zimní

Výměna síťky za sklo může být efektivním řešením pro izolaci sklepního okénka v zimních měsících. Skleněné výplně nabízí lepší ochranu proti chladu. Jako alternativa mohou sloužit odnímatelné izolační panely z plexiskla nebo polystyrenu, které se dají připevnit přes síťku pro zlepšení tepelné izolace bez nutnosti trvalých změn.

Použití izolačních materiálů

Izolační fólie nebo bublinková fólie připevněné přímo na rám okénka pomáhají udržet teplo uvnitř, zároveň umožňují pronikání světla. Dále je důležité utěsnění okolo rámu okénka, které v případě využívání celoročního sklepa jako dílny můžete provést pomocí těsnicích pásek nebo silikonového tmele, a to pro zvýšení ochrany proti průvanu.

Ventilace a sezónní úpravy

I při zvýšené izolaci je klíčové zajištění dostatečné ventilace sklepa, aby se předešlo problémům s vlhkostí a plísněmi. V neposlední řadě je důležité myslet na sezónní úpravy: vzhledem k dočasné povaze těchto izolačních opatření je důležité plánovat jejich instalaci a odstranění podle sezónních potřeb, což zahrnuje přechod z teplého na chladné období a naopak.

Zdroj: familyhandyman.com, nextmodernhome.com