Stručný souhrn z článku:

  • Listopad je ideálním časem pro péči o květinové záhony před zimou. Důkladná podzimní příprava zajišťuje kondici půdy a přezimování rostlin. Odstranění odumřelých částí a listí snižuje riziko chorob a škůdců.
  • Shrabaní listí a přikrytí záhonů pomáhá ochránit rostliny před mrazem. Zbavte se plevelů a přidejte organický materiál pro zdravý růst rostlin.
  • Pamatujte i na výsadbu cibulovin, péči o rostliny v květináčích a ochranu dekorací. Pro stromy a keře použijte jutový pytel nebo netkanou textilii na zimu.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Listopad je ideální dobou na péči o vaše květinové záhony před tím, než přijde zima. A právě důkladná podzimní příprava vám zajistí nejen dobrou kondici půdy, ale také přezimovaných rostlin. Na co byste při zazimování okrasné zahrady a záhonů neměli zapomenout?

Nejprve se ujměte zahradnických nůžek

Podívejte se, jak používat různé druhy textilií na zahradě:

Zdroj: Youtube

Květiny v záhonech vám mohou dělat radost nejen na jaře a v létě, ale klidně i na podzim (například macešky). I proto nezapomínejte na důkladnou přípravu a úklid i v případě záhonů.

Nejprve odstraňte všechny zbytky odumřelých rostlin, jako jsou suché listy či stonky. Zbavte se i uvadlých květů a všech odumřelých částí rostlin. Mnohdy se stávají úkrytem pro nejrůznější choroby a škůdce. Tím, že záhony zbavíte všeho, co do nich nepatří, riziko těchto infekcí významně eliminujete.

K odstranění poškozených částí rostlin používejte kvalitní ostré zahradnické nůžky. Stříhání suchých částí rostlin zvládnete s přehledem s jednočepelovými nůžkami. Střih živých rostlin je jednodušší provádět nůžkami dvoučepelovými.

Shrabejte vše, co do záhonů nepatří

Květinové záhony je nutné důkladně shrabat a odstranit všechno napadané listí. A to nejen to ze stromů, ale i od růží, kde se pod listím mohou skrývat nejrůznější škůdci.

Přestože není dobré nechávat listí jen tak na zemi, protože se pod ním mohou tvořit různé plísně a choroby, nenechávejte rostliny a půdu kolem nich ani nechráněné.

Pokud necháte rostliny celé odkryté, mohou jim zamrznout kořeny. To pak znamená nejen poškození, ale také úhyn rostlin. K přikrytí záhonů můžete použít netkanou textilii, větve z jehličnatých stromů, ale také mulč. Ke krčkům dřevitých rostlin přihrňte víc hlíny.

Zbavte se plevelů

Plevel se šíří rychle, často nekontrolovatelně. Čerpá vodu, živiny, ale i slunce – a na rostliny, které v zahradě chcete, už nezbude. I proto jej před zazimováním zahrady odstraňte. Záhony budou nejen čisté, ale také zbavené dalších potenciálních šiřitelů chorob.

Přidat naopak můžete organický materiál či hnojivo – to podpoří zdravý růst rostlin v další sezoně. Záhony zryjte, půdu nechávejte otočenou a neuhrabanou. Organická hmota se tak bude lépe ukládat.

Výsadba cibulovin

Chystáte se sázet tulipány, sněženky a další cibuloviny? Pak můžete začít. Nezapomeňte si místa výsadby označit, abyste věděli, kde vynechat jarní výsev. Ve chvíli, kdy zmizí sněhová pokrývka, se budete moct těšit ze záplavy krásných květin.

Postarejte se i o rostliny v květináčích

Rostliny a stromky, které máte v květináčích, můžete na zimu přemístit do domu nebo zimní zahrady. Pokud nemáte jinou možnost, než je nechat venku, zajistěte jim dostatečnou ochranu proti promrznutí.

Vhodné je použití mrazuvzdorných květináčů – obyčejné truhlíky mohou vlivem mrazu a zmrzlé vody popraskat. Dále rostliny přikryjte ochrannou látkou. Vždy však na suché listy, jinak by ochrana k listům přimrzla.

Květináč můžete izolovat bublinkovou fólií a postavením na kokosovou podložku.

Dekorace schovejte do garáže

Zdobí vaši zahradu dekorace typu sádrový trpaslík nebo světýlka? Pak je na zimu schovejte do sklepa, garáže nebo zahradního domku. Mráz by jim zbytečně škodil.

A co se stromy a keři?

Krášlí vaši okrasnou zahradu také stromy a keře? Pak přes jejich koruny na zimu přetáhněte jutový pytel nebo netkanou textilii. Mladé výhonky svažte lýkem. Pytel zajistěte jutovou páskou.

Zdroj: almanac.com, learn.eartheasy.com, bhg.com