Do velmi odvážného projektu se pustil Simon Dale v době, kdy jeho a celou jeho rodinu zatěžovalo splácení hypotéky. Rozhodl se vzít osud do vlastních rukou a společně se svým tchánem odešel do lesů, kde začal pro svou rodinu budovat vysněné bydlení v těsné blízkosti přírody a nezatížené vysokými splátkami.

Sám sobě architektem i stavitelem

Tento odvážný počin se mladému Britovi vyplatil. Ačkoliv neměl se stavbou žádné zkušenosti, podařilo se mu vlastními silami a s pomocí rodiny a pár přátel postavit nádherný ekologický dům. Dvaatřicetiletý Simon Dale se přitom nepodílel pouze na stavbě domu, ale neobvyklé budově vtisknul i výsledný vzhled.

Hobití dům 3 Autor: internet Autor: internet

Při stavbě využil jen minimum nářadí. Vystačil si v podstatě s řetězovou pilou, kladivem a dlátem. Ani s materiálem si Dale nedělal velké starosti. Jednoduše použil především přírodní materiály, které našel v okolí.

O dalším neobvyklém domě si můžete přečíst v článku Netradiční inspirace: Jak se bydlí v průhledném domě

Přírodní materiály mají zelenou

Dům, který svou podobou velmi výrazně připomíná hobití architekturu z populární trilogie Pán prstenů, je částečně zapuštěn do svahu. Ten jej izoluje a zároveň chrání.

Kameny a bláto, které získal při přípravě základů domu, pak využil například pro stavbu opěrných zdí. Střechu i podlahu tvoří pro změnu balíky slámy (které dobře izolují), pokryté voděodolnými plastovými deskami. Sklo, kamna na dřevo a různé dráty a trubky posbíral na skládkách. Další zajímavostí je, že lednice chladí vzduch, který je přiváděn z podzemních základů domu.

Plán stavby Autor: internet Plán stavbyAutor: internet

Hobitímu domu přitom nechybí žádná důležitá součást klasického bydlení. Má příjemný obývací pokoj, na nějž navazuje kuchyně. Do mezipatra je umístěna ložnice, pod ní se nachází prostor pro děti a vchod na terasu.

Majitel si společně s rodinou pochvaluje své bydlení, které bylo stavěno s ohledem k okolnímu prostředí, do kterého perfektně zapadá a nijak jej neruší. Dům se přitom podařilo dostavět za pouhé 4 měsíce od zahájení prací a náklady na stavbu vyšly na 3 000 liber (tj. 96 000 Kč). Samotný pozemek však rodina získala od majitele lesa zdarma.

Zdroj: simondale.net