Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Digestoř patří mezi spotřebiče, u kterých je neradno vyhazovat návod. Ačkoli neoplývá množstvím funkcí a knoflíků, je důležité se informovat, jak digestoř udržovat. V manuálu k výrobku se totiž píše, jaký filtr obsahuje vaše digestoř, jak často se má vyměňovat a případně je zde uveden i postup.

Jak funguje digestoř?

Digestoře se totiž dělí podle toho, zda vzduch z vaření odvádějí ven, nebo ho jenom čistí za pomoci uhlíkového filtru. Některé typy je možné použít v obou případech. Všechny digestoře obsahují tukový filtr, který zabrání mastnotě obsažené v odsávané páře v průchodu do ventilace. Tukový filtr v podobě kovové kazety připomínající hustou mřížku se dá snadno vyndat a podle potřeby (zhruba jednou za dva měsíce) ručně umýt nebo vložit do myčky. Často se dají protitukové kovové filtry najít i na internetu pod názvem BAFFLE filtry. Některé digestoře mohou mít ovšem syntetický filtr proti tukům, který se mýt nedá, a proto se musí po dvou až čtyřech měsících prostě vyhodit a nahradit novým. Pro tento případ je dobré v obchodě zjistit, jak se tukový filtr likviduje a hlavně kde se dá koupit nový.

ČTĚTE TAKÉ:

Čistý filtr – domov bez zápachu

Druhým typem filtru, který může být součástí digestoře, je filtr proti pachu. Většinou se jedná o kulatou plastovou krabičku s otvory. Uvnitř je ukryto aktivní uhlí, které neutralizuje pachy z odsávaných par. Digestoře s pachovými filtry nemusí mít odtah ven, protože nevypouštějí škodliviny do ovzduší, ale vzduch čistí a vrací zpátky do místnosti.

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Pachové filtry se nedají mýt ani recyklovat, takže nezbývá, než je po určité době vyměnit. Doba, kdy je třeba filtr vyměnit, se liší podle toho, jak často a jak intenzivně se v domácnosti vaří. Nejčastěji se udává rozmezí mezi dvěma a šesti měsíci. Některé digestoře mohou být vybaveny indikátorem, který ukáže, jak je filtr plný. Digestoře s odtahem pachový filtr nemají.

Existují však modely digestoří vyrobené pro obě varianty. Je možné napojit je na odtah a zároveň do nich vložit pachový filtr. V tom případě se buď rozhodnete pachový filtr nedávat, nebo po poradě s prodejcem a s ohledem na sousedy, kterým vypouštíte plody svého kulinárního umění do oken, se rozhodnete ho ponechat. Zmírní se tak intenzita vypouštěných pachů a filtr není třeba vyměňovat tak často. V žádném případě to ovšem neznamená, že stačí jeden filtr navždy. Přeplněný filtr snižuje funkčnost digestoře a bude páchnout.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com