Ideální vlhkost vzduchu by v domácnosti měla být přibližně 40-60 %, což se ale v zimním období těžko dodržuje, neboť topení vzduch velmi vysušuje a není možné tak intenzivně větrat, jako třeba na jaře či v létě. Vlhkost vzduchu se tak pohybuje zpravidla kolem 20 %, což opravdu není dostačující. Suchý vzduch je přitom zpravidla příčinou různých onemocnění horních cest dýchacích, chronické rýmy či bronchitidy nebo zánětů nosohltanu. U mnoha lidí také způsobuje vysoušení a přecitlivělost pokožky, popraskané rty, zvýšenou únavu a podráždění očí.

Podle receptu našich babiček

Nejjednodušší a nejlevnější metodou je sušení prádla na topení. Pozor však, ne všechny typy tkanin se na topení hodí. Ideální je využít bavlněná prostěradla, ručníky, ponožky či utěrky na nádobí. Nevýhodou je, že prádlo na topení nevypadá příliš esteticky, ale pokud ho využijete v ložnici nebo dětském pokoji, určitě to nikomu vadit nebude.

Zelená má zelenou

Nezapomínejte na pokojové rostliny. Nejen že vyměňují oxid uhličitý za kyslík a čistí vzduch v místnosti, ale i voda v květináčích a miskách pomáhá jako přirozené odpařovače. Zejména v pokojích, kde spíte, byste na rostliny neměli zapomínat. Skvělé je používat také rozprašovače, kterými můžete postříkat nejen listy rostlin, ale občas i několikrát rozstříknout vodu do vzduchu, obzvláště před spaním.

Nechte vodu odpařovat

V hobby marketech i potřebách pro domácnost můžete zakoupit odpařovače, které jednoduše zavěsíte na topení. Voda z nich se postupně odpařuje a pára zvlhčuje vzduch. Na trhu seženete klasický i velmi moderní design, takže máte opravdu na výběr. Stejnou službu vám udělají i různé misky či nádobky, které položíte pod radiátory. Ty se hodí zejména do domácností, kde se využívá podlahové topení.

Zajímavým prvkem jsou také pokojové fontánky, které kromě efektu zvlhčování vzduchu vypadají velmi dekorativně a mnoho lidí ocení i jejich jemný zvuk zurčící vody.

Jděte na to profesionálně

Nejjednodušší způsob, jak zvlhčovat vzduch v bytě, je používat zvlhčovače. Na výběr máte buď parní, nebo ultrazvukové přístroje. Ty první jsou cenově dostupnější, ale jejich dosah je menší, a pokud je chcete využívat každý den a několik hodin denně, vycházejí ekonomicky dráž než ultrazvukové zvlhčovače.

Parní zvlhčovače jsou vytvořené tak, že topné těleso v nich z vody v nádrži odpařuje do speciální komory páru, která se ochlazuje na potřebnou teplotu a vychází z komory ven, kde se rozptyluje do prostoru. U parních přístrojů je důležité nestavět je přímo na zem, ale spíše na poličku nebo komodu, protože jsou-li nízko u země, hrozí, že pára bude rychle klesat k zemi, kde mohou vznikat louže.

Ultrazvukové zvlhčovače představují zpočátku větší investici, která se vám ale při častém používání vrátí. Fungují na principu, kdy samy vytvářejí z vody v nádrži malé kapičky, které ventilační systém vyfukuje do vzduchu.

Před nákupem přístroje si promyslete, kde bude zvlhčovač stát, v jak velké místnosti (a podle toho kupte přístroj s dostatečně velkou kapacitou). Nestavte ho nikdy k oknům nebo do průvanu u dveří či balkonu, protože tím by se voda rychle srážela a stékala by po oknech či skle. Pravidelně měňte vodu v nádržce a přístroj čistěte, abyste předešli vzniku plísní a bakterií.