Na zubní kaz si s těmito potravinami už téměř nevzpomenete. První z nich vám prozradí následující video:

Zdroj: Youtube

Další se dozvíte v našem článku.

Pro začátek je nutné upozornit, že ani vybrané potraviny neudělají veškerou práci za vás. Kartáček s pastou a zubní nit vás ráno a večer budou stále čekat ve vaší koupelně.

Ať jsou čerstvé a kořenové

Zdravé a silné dásně jsou důležitou podmínkou pro zdravé a krásné zuby. Žvýkáním tvrdé a vláknité zeleniny je stimulujete a podporujete slinění, a tedy napomáháte samočištění ústní dutiny. Doporučujeme pravidelně chroustat mrkev či celer.

Ať jsou zelené a listové

Listová a brukvovitá zelenina, jako jsou hlávkový salát, brokolice, kapusta, špenát, zelí či chřest, obsahují vitaminy a jiné živiny důležité pro zdravé zuby a kosti. A navíc díky vysoké nutriční hodnotě a spoustě vitaminů posílíte celkové zdraví vašeho těla.

Ať jsou se slupkou i bez ní

Další skvělou potravinou je banán, který pro zdravé zuby využijete celý – včetně slupky. Samotnou konzumací tohoto ovoce posílíte zuby a dásně a omezíte množení bakterií v ústech. Zbylou banánovou slupku pak můžete využít pro vyčištění zubů – stačí ji o ně pár minut třít. Odstraníte z nich plak a zuby nepatrně vybělíte.

Ať je vodní a se žlutou skvrnou

Ovoce plné chuti a vody je ideální pro čištění zubů. Vodní meloun pomůže zmírnit nánosy usazeného zubního kamene a odstranit nečistoty. Pro zdravý chrup je toto ovoce nezbytné – vitaminy a přírodní aminokyselina citrulin vám pomohou udržet zuby a dásně zdravé.

Které ovoce vašim zubům naopak škodí?

Už víte, které potraviny jsou dobré pro váš čistý a zdravý chrup, teď něco z opačného soudku. Zubům neprospívají potraviny a nápoje obsahující kyselinu citronovou, která demineralizuje sklovinu a zvyšuje citlivost zubů. Pokud si rádi dopřáváte osvěžující citrusy nebo alespoň jejich chuť v nápojích, ústa si po jejich konzumaci vypláchněte vodou po dobu 30 vteřin. Tak odstraníte ze zubů alespoň část kyseliny.

Zdroje: dentistry.uic.edu, laprimaveradellascienza.it